Edukira joan

Trebisacce

Trebisacce
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCosenzako probintzia
Izen ofizialaTrebisacce
Posta kodea87075
ISTAT kodea078150
HerriburuaTrebisacce
Geografia
Koordenatuak39°52′00″N 16°32′00″E / 39.8667°N 16.5333°E / 39.8667; 16.5333
Mapa
Azalera26,72 km²
Altitudea73 m
MugakideakAlbidona, Plataci eta Villapiana
Demografia
Biztanleria8.577 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea321 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0981
Hiri senidetuakVilla María
Katastro kodeaL353
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCS
comune.trebisacce.cs.it

Trebisacce Italiako udalerri bat da. Cosenzako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 8.577 biztanle ditu, 26,72 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albidona, Plataci eta Villapiana.

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.119 gizon, 4.463 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.07
 
100+
 
0.00
0.34
 
95-99
 
0.58
1.04
 
90-94
 
1.52
2.04
 
85-89
 
3.25
3.33
 
80-84
 
3.54
5.46
 
75-79
 
6.45
6.36
 
70-74
 
6.70
7.79
 
65-69
 
7.60
6.89
 
60-64
 
7.37
7.36
 
55-59
 
7.37
7.67
 
50-54
 
7.35
7.55
 
45-49
 
7.37
6.75
 
40-44
 
6.00
5.17
 
35-39
 
4.73
4.76
 
30-34
 
4.93
4.78
 
25-29
 
4.53
5.68
 
20-24
 
4.26
5.03
 
15-19
 
4.23
4.32
 
10-14
 
4.30
4.18
 
5-9
 
4.39
3.42
 
0-4
 
3.52
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.408 etxebizitza zeuden: 3.998 (% 62,4) okupatuta eta 2.410 (% 37,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 86 jabetzan zeuden, % 12,5 alokairuan eta % 1,5 beste titulu batekin.

6.408etxebizitza (2021)
3.998okupatuak
2.410hutsik (% 37,6)

Erabilera (2021)

3.998
2.410
Okupatuak (3.998)Hutsik edo ez-okupatuak (2.410)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

86
12,5
Jabetzan (86)Alokairuan (12,5)Beste titulu batekin (1,5)

2024an 4.136 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.717 (% 41,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

4.136etxegune (2024)
1.717pertsona bakarrekoak (% 41,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.717
2 kide1.118
3 kide686
4 kide489
5 kide edo gehiago126

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]