Edukira joan

Vélu

Vélu
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaVélu
Posta kodea62124
Geografia
Koordenatuak50°06′23″N 2°58′21″E / 50.1064°N 2.9725°E / 50.1064; 2.9725
Mapa
Azalera3,14 km²
Altitudea96 m, 124 m eta 110 m
MugakideakBeaumetz-lès-Cambrai, Bertincourt, Haplincourt eta Lebucquière
Demografia
Biztanleria130 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 84 (%63,2) (%36,8) 49 alt_right
Dentsitatea41 bizt/km²

Vélu Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 130 biztanle zituen 3,14 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Beaumetz-lès-Cambrai, Bertincourt, Haplincourt eta Lebucquière.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
VéluVélu
Població amb 231 habitants (2000)Lebucquière (0,7 km)
Població amb 932 habitants (2000)Bertincourt (2,6 km)
Població amb 259 habitants (2000)Doignies (2,9 km)
Població amb 329 habitants (2000)Beugny (3,3 km)
Població amb 179 habitants (2000)Morchies (3,6 km)
Població amb 197 habitants (2000)Haplincourt (3,9 km)
Població amb 267 habitants (2000)Ruyaulcourt (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,9 °C-koa da, 14,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 758 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 8,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Épehy udalerrian dago, 15,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 752,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,1 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,4 °C-koa da, 2010ko abenduaren 18an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 49 gizon, 84 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
11.90
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
10.20
 
75-79
 
5.95
10.20
 
70-74
 
5.95
28.57
 
65-69
 
22.62
0.00
 
60-64
 
5.95
0.00
 
55-59
 
0.00
0.00
 
50-54
 
0.00
0.00
 
45-49
 
0.00
10.20
 
40-44
 
5.95
10.20
 
35-39
 
5.95
10.20
 
30-34
 
5.95
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
11.90
10.20
 
10-14
 
11.90
10.20
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
5.95
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Vélu udalerrian 130 biztanle zeuden eta 58 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,24 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 19 kide bakarrekoak ziren, 14 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 10 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

130biztanle
58elkarbizitza-unitate
2,24lagun elkarbizitza-unitateko
39familia
10Bikotea seme-alabekin
14Bikotea seme-alabarik gabe etxean
14Guraso bakarrekoak
19Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 39 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (14). Guraso bakarreko 14 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 19 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

14
10
14
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 67 etxebizitza zeuden. Horietatik 57 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 6 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (67), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 50 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

67etxebizitza
57egoitza nagusi
67etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

57
6
Egoitza nagusia (57)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (6)

Etxe mota

67
Etxea (67)

Jabetza egoera

50
6
Jabeak (50)Alokairuan (6)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik0
1919-194529
1946-197011
1971-19907
1991-20056
2006-20203

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (32). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (17 etxebizitzatan). 45 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 28 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 25tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela9
4 gela14
5 gela edo gehiago32

Berogailu mota

17
14
12
14
Gas sarea (17)Fuel-olioa (14)Elektrizitatea (12)Bestelakoak (14)

Aparkalekua eta ibilgailuak

45aparkalekua
28ibilgailu 1
25ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 71 biztanleetatik 52 aktibo ziren (% 73,2), horietako 47 lanean (% 66,2) eta 5 langabezian (aktiboen % 9,6).

7115-64 urteko biztanle
% 73,2aktibo
% 66,2lanean
% 9,6langabezia-tasa

18 ez-aktibotik 6 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 5 erretiraturik zeuden (% 27,8) eta 7 bestelako ez-aktibo ziren (% 38,9).

Ez-aktiboak

% 33
% 28
% 39
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 13 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 47 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

13enplegu udalerrian
% 76,9soldatapeko
% 23,1ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.180 eurokoa zen.

23.180 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
2007an zeuden2 saltokiak ibilgailuen saltze eta konpontze enpresenak ziren.[11]

2000. urtean Vélu udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

  1. Estazioko erregistroak 1988ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Epehy_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]