Edukira joan

Verbicaro

Verbicaro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCosenzako probintzia
Izen ofizialaVerbicaro
Posta kodea87020
ISTAT kodea078153
HerriburuaVerbicaro
Geografia
Koordenatuak39°45′00″N 15°55′00″E / 39.75°N 15.9167°E / 39.75; 15.9167
Mapa
Azalera32,64 km²
Altitudea420 m
MugakideakGrisolia, San Donato di Ninea, Santa Maria del Cedro eta Orsomarso
Demografia
Biztanleria2.631 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea81 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0985
Hiri senidetuakOberstenfeld
Katastro kodeaL747
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCS
comune.verbicaro.cs.it

Verbicaro Italiako udalerri bat da. Cosenzako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 2.631 biztanle ditu, 32,64 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Grisolia, San Donato di Ninea, Santa Maria del Cedro eta Orsomarso.

BiztanleriaUrtea2500300035004000450050005500600065001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.237 gizon, 1.252 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.24
0.32
 
95-99
 
1.60
1.37
 
90-94
 
2.24
2.26
 
85-89
 
3.27
4.04
 
80-84
 
3.83
6.14
 
75-79
 
6.87
6.95
 
70-74
 
8.07
8.57
 
65-69
 
8.71
8.33
 
60-64
 
9.19
7.84
 
55-59
 
7.59
7.44
 
50-54
 
6.55
6.71
 
45-49
 
6.55
5.50
 
40-44
 
5.35
5.74
 
35-39
 
4.47
5.66
 
30-34
 
4.23
4.20
 
25-29
 
4.79
5.09
 
20-24
 
3.59
4.20
 
15-19
 
3.35
3.96
 
10-14
 
3.59
3.23
 
5-9
 
3.35
2.43
 
0-4
 
2.56
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.022 etxebizitza zeuden: 1.180 (% 39) okupatuta eta 1.842 (% 61) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 89,9 jabetzan zeuden, % 4,6 alokairuan eta % 5,5 beste titulu batekin.

3.022etxebizitza (2021)
1.180okupatuak
1.842hutsik (% 61)

Erabilera (2021)

1.180
1.842
Okupatuak (1.180)Hutsik edo ez-okupatuak (1.842)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

89,9
Jabetzan (89,9)Alokairuan (4,6)Beste titulu batekin (5,5)

2024an 1.166 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 423 (% 36,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.166etxegune (2024)
423pertsona bakarrekoak (% 36,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide423
2 kide338
3 kide205
4 kide174
5 kide edo gehiago26

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]