Edukira joan

Versailleux

Versailleux
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaAin
Izen ofizialaVersailleux
Posta kodea01330
Geografia
Koordenatuak45°58′49″N 5°06′14″E / 45.9803°N 5.1039°E / 45.9803; 5.1039
Mapa
Azalera18,77 km²
Altitudea274 m, 303 m eta 283 m
MugakideakBirieux, Chalamont, Crans, Joyeux, Le Plantay, Rignieux-le-Franc eta Villars-les-Dombes
Demografia
Biztanleria497 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 253 (%50,5) (%49,5) 248 alt_right
Dentsitatea26 bizt/km²

Versailleux Ain departamenduko Frantziako udalerria da, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 497 biztanle zituen 18,77 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Birieux, Chalamont, Crans, Joyeux, Le Plantay, Rignieux-le-Franc eta Villars-les-Dombes.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da, 4,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 951 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Marlieux udalerrian dago, 7,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 909,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 13an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23 °C-koa da, 1971ko urtarrilaren 6an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea1502002503003504004505001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 248 gizon, 253 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
4.03
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
0.00
4.03
 
65-69
 
0.00
8.06
 
60-64
 
3.95
6.05
 
55-59
 
8.30
17.34
 
50-54
 
14.23
4.03
 
45-49
 
10.67
6.85
 
40-44
 
8.70
8.87
 
35-39
 
6.32
2.42
 
30-34
 
8.30
6.85
 
25-29
 
2.37
6.85
 
20-24
 
8.70
4.44
 
15-19
 
0.00
8.87
 
10-14
 
8.70
6.85
 
5-9
 
11.07
4.44
 
0-4
 
8.70
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Versailleux udalerrian 497 biztanle zeuden eta 182 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,73 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 39,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 16,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

497biztanle
182elkarbizitza-unitate
2,73lagun elkarbizitza-unitateko
153familia
Udalerria
% 40
% 28
% 14
% 16
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 153 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (72). Guraso bakarreko 30 familietatik 20etan ama zen guraso bakarra. 55 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 24k seme-alaba bakarra zuten etxean, 68k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[8]

51
72
30
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean55
Seme-alaba bat24
Bi seme-alaba68
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: enplegatuak (% 26,4), erdi-mailako lanbideak (% 18,7), goi-mailako langileak (% 18,7), erretiratuak (% 17,6). Talde nagusia (enplegatuak, % 26,4) Ain departamenduko batez bestekoaren (% 15,1) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[8]

Udalerria
% 19
% 19
% 26
% 16
% 17
Ain
% 13
% 18
% 15
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 208 etxebizitza zeuden. Horietatik 182 egoitza nagusi ziren, 18 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 8 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (199), eta apartamentuak gutxi ziren (10). Egoitza nagusietatik 144 beren jabearen bizilekuak ziren, 37 alokairuan zeuden, 15 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[9]

208etxebizitza
182egoitza nagusi
199etxe
10apartamentu

Etxebizitza multzoa

182
18
Egoitza nagusia (182)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (18)Hutsik (8)

Etxe mota

199
Etxea (199)Apartamentua (10)

Jabetza egoera

144
37
Jabeak (144)Alokairuan (37)HLM (15)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (65).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik26
1919-194511
1946-197014
1971-199025
1991-200531
2006-202065

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (114). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (94 etxebizitzatan). 167 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 55 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 124tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela16
4 gela52
5 gela edo gehiago114

Berogailu mota

22
94
55
Fuel-olioa (22)Elektrizitatea (94)Gas botila (11)Bestelakoak (55)

Aparkalekua eta ibilgailuak

167aparkalekua
55ibilgailu 1
124ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 304 biztanleetatik 264 aktibo ziren (% 86,8), horietako 253 lanean (% 83,2) eta 11 langabezian (aktiboen % 4,2).

30415-64 urteko biztanle
% 86,8aktibo
% 83,2lanean
% 4,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 35,3
25-54 urte% 98,0
55-64 urte% 80,6
Gizonak% 86,3
Emakumeak% 86,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,4
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 0,0
Batxilergoa% 7,4
Goi-mailako +2% 5,3
Goi-mailako +3/4% 3,1
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

40 ez-aktibotik 22 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 55,0), 11 erretiraturik zeuden (% 27,5) eta 7 bestelako ez-aktibo ziren (% 17,5).

Ez-aktiboak

% 55
% 28
% 18
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 20
% 22
% 35
% 14
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 49 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 253 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

49enplegu udalerrian
% 55,1soldatapeko
% 44,9ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.210 eurokoa zen.

29.210 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.990 €
  1. Estazioko erregistroak 1964ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Marlieux », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.