Edukira joan

Villa Guardia

Villa Guardia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaComoko probintzia
Izen ofizialaVilla Guardia
Posta kodea22079
ISTAT kodea013245
HerriburuaVilla Guardia
Geografia
Koordenatuak45°47′00″N 9°01′00″E / 45.7833°N 9.0167°E / 45.7833; 9.0167
Mapa
Azalera7,87 km²
Altitudea350 m
MugakideakCassina Rizzardi, Colverde (en) Itzuli, Grandate, Lurate Caccivio, Bulgarograsso, Luisago eta Montano Lucino
Demografia
Biztanleria7.847 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea997 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia031
Katastro kodeaL956
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaCO
comune.villaguardia.co.it

Villa Guardia Italiako udalerri bat da. Comoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 7.847 biztanle ditu, 7,87 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cassina Rizzardi, Colverde (en) Itzuli, Grandate, Lurate Caccivio, Bulgarograsso, Luisago eta Montano Lucino.

BiztanleriaUrtea20003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.851 gizon, 4.016 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.12
0.16
 
95-99
 
0.60
0.93
 
90-94
 
1.47
2.60
 
85-89
 
2.99
2.91
 
80-84
 
4.18
4.91
 
75-79
 
5.23
5.27
 
70-74
 
5.63
6.23
 
65-69
 
6.55
7.74
 
60-64
 
7.30
8.00
 
55-59
 
8.47
8.15
 
50-54
 
8.42
7.27
 
45-49
 
7.40
5.79
 
40-44
 
5.68
5.22
 
35-39
 
4.98
5.87
 
30-34
 
5.13
5.06
 
25-29
 
4.86
5.92
 
20-24
 
4.66
5.82
 
15-19
 
5.53
5.35
 
10-14
 
4.58
3.66
 
5-9
 
3.36
3.14
 
0-4
 
2.89
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.080 etxebizitza zeuden: 3.360 (% 82,4) okupatuta eta 720 (% 17,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,7 jabetzan zeuden, % 14,8 alokairuan eta % 5,4 beste titulu batekin.

4.080etxebizitza (2021)
3.360okupatuak
720hutsik (% 17,6)

Erabilera (2021)

3.360
720
Okupatuak (3.360)Hutsik edo ez-okupatuak (720)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,7
14,8
Jabetzan (79,7)Alokairuan (14,8)Beste titulu batekin (5,4)

2024an 3.421 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.135 (% 33,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.421etxegune (2024)
1.135pertsona bakarrekoak (% 33,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.135
2 kide1.039
3 kide613
4 kide476
5 kide edo gehiago158

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]