Edukira joan

Vinci

Vinci
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Firenze
Izen ofizialaVinci
Posta kodea50059
ISTAT kodea048050
HerriburuaVinci
Geografia
Koordenatuak43°47′00″N 10°55′00″E / 43.78333°N 10.91667°E / 43.78333; 10.91667
Mapa
Azalera54,19 km²
Altitudea97 m
MugakideakCapraia e Limite, Carmignano, Cerreto Guidi, Empoli, Lamporecchio eta Quarrata
Demografia
Biztanleria14.438 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea266 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0571
Hiri senidetuakNusco
Katastro kodeaM059
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaFI
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.vinci.fi.it

Vinci Italiako udalerri bat da. Florentziako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 14.438 biztanle ditu, 54,19 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Capraia e Limite, Carmignano, Cerreto Guidi, Empoli, Lamporecchio eta Quarrata.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.180 gizon, 7.394 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.08
 
95-99
 
0.55
0.96
 
90-94
 
1.87
2.55
 
85-89
 
3.92
3.73
 
80-84
 
4.35
5.24
 
75-79
 
5.98
5.01
 
70-74
 
5.65
6.38
 
65-69
 
6.67
7.30
 
60-64
 
8.28
8.57
 
55-59
 
8.24
8.45
 
50-54
 
8.70
7.13
 
45-49
 
7.14
5.63
 
40-44
 
5.82
5.35
 
35-39
 
4.98
5.49
 
30-34
 
4.48
5.84
 
25-29
 
4.81
6.34
 
20-24
 
4.57
5.18
 
15-19
 
4.35
4.55
 
10-14
 
4.07
3.59
 
5-9
 
3.03
2.63
 
0-4
 
2.49
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.128 etxebizitza zeuden: 5.909 (% 82,9) okupatuta eta 1.219 (% 17,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81 jabetzan zeuden, % 13,2 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

7.128etxebizitza (2021)
5.909okupatuak
1.219hutsik (% 17,1)

Erabilera (2021)

5.909
1.219
Okupatuak (5.909)Hutsik edo ez-okupatuak (1.219)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81
13,2
Jabetzan (81)Alokairuan (13,2)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 6.093 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.905 (% 31,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

6.093etxegune (2024)
1.905pertsona bakarrekoak (% 31,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.905
2 kide1.788
3 kide1.243
4 kide794
5 kide edo gehiago363

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]