Edukira joan

Vouziers

Vouziers
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Ardenak
BarrutiVouzierseko barrutia
Izen ofizialaVouziers
Posta kodea08400
Geografia
Koordenatuak49°23′53″N 4°42′04″E / 49.3981°N 4.7011°E / 49.3981; 4.7011
Mapa
Azalera42,48 km²
MugakideakSainte-Marie, Bourcq, Grivy-Loisy, Savigny-sur-Aisne, Voncq, Mars-sous-Bourcq, La Croix-aux-Bois, Vandy, Falaise, Bairon-et-ses-Environs eta Ballay
Demografia
Biztanleria3.825 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.128 (%54,9) (%45,1) 1.749 alt_right
Dentsitatea90 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera2016ko ekainaren 1a
ville-vouziers.fr

Vouziers Frantziako udalerri bat da, Ardenak departamenduan dagoena, Champagne-Ardenne eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.825 biztanle zituen 42,48 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Sainte-Marie, Bourcq, Grivy-Loisy, Savigny-sur-Aisne, Voncq, Mars-sous-Bourcq, La Croix-aux-Bois, Vandy, Falaise, Bairon-et-ses-Environs eta Ballay.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Vouziers
Població amb 344 habitants (2000)Falaise (2,9 km)
Població amb 363 habitants (2000)Vrizy (3,6 km)
Població amb 74 habitants (2000)Sainte-Marie (3,8 km)
Població amb 177 habitants (2000)Vandy (4,1 km)
Població amb 242 habitants (2000)Ballay (4,9 km)
Població amb 58 habitants (2000)Bourcq (5,2 km)
Població amb 178 habitants (2000)Grivy-Loisy (5,5 km)
Població amb 87 habitants (2000)Sugny (5,5 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 4,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 756 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 8,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montcheutin udalerrian dago, 14,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 721,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,2 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,5 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.749 gizon, 2.128 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
2.35
1.43
 
90-94
 
4.93
1.72
 
85-89
 
4.93
5.43
 
80-84
 
6.34
6.29
 
75-79
 
5.40
7.38
 
70-74
 
7.94
6.52
 
65-69
 
6.77
8.81
 
60-64
 
8.18
8.23
 
55-59
 
7.94
7.38
 
50-54
 
5.36
7.66
 
45-49
 
5.59
5.72
 
40-44
 
4.46
3.43
 
35-39
 
5.59
2.86
 
30-34
 
3.29
6.29
 
25-29
 
2.82
6.58
 
20-24
 
2.35
5.43
 
15-19
 
4.23
2.29
 
10-14
 
4.70
3.43
 
5-9
 
4.23
3.14
 
0-4
 
2.58
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Vouziers udalerrian 3.551 biztanle zeuden eta 1.952 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,82 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 47,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

3.551biztanle
1.952elkarbizitza-unitate
1,82lagun elkarbizitza-unitateko
1.017familia
Udalerria
% 16
% 28
% 8
% 47
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.017 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (556). Guraso bakarreko 158 familietatik 124etan ama zen guraso bakarra. 644 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 197k seme-alaba bakarra zuten etxean, 120k bi, eta 56k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 303 bikoteetatik 33tan (% 10,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

556
303
158
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean644
Seme-alaba bat197
Bi seme-alaba120
Hiru seme-alaba47
Lau edo gehiago9

15 urte edo gehiago zituzten 3.399 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 15,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 31,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 62,0). 80 urte edo gehiagoko 537 biztanleetatik 339 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 198 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 16
25-39% 26
40-54% 23
55-64% 31
65-79% 30
80 +% 31
Bikotean bizi da
15-24% 23
25-39% 57
40-54% 61
55-64% 62
65-79% 62
80 +% 45

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 38,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,3 izatezko bikotean eta % 4,8 PACS bidez lotuta). % 25,1 ezkongabeak ziren, % 12,7 alargunak eta % 7,4 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 38,8
Ezkongabea% 25,1
Alarguna% 12,7
Izatezko bikotean% 11,3
Dibortziatuta% 7,4
PACS bidez lotuta% 4,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 39,5), enplegatuak (% 19,4), eskulangileak (% 13,9), erdi-mailako lanbideak (% 10,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 39,5) Ardenak departamenduko batez bestekoaren (% 34,7) gainetik dago. 19 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,0).[9]

Udalerria
% 11
% 19
% 14
% 40
Ardenak
% 14
% 16
% 19
% 35
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.488 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.953 egoitza nagusi ziren, 57 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 478 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.492), eta apartamentuak gutxi ziren (992). Egoitza nagusietatik 1.041 beren jabearen bizilekuak ziren, 786 alokairuan zeuden, 368 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 126 doan lagata.[10]

2.488etxebizitza
1.953egoitza nagusi
1.492etxe
992apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.953
478
Egoitza nagusia (1.953)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (57)Hutsik (478)

Etxe mota

1.492
992
Etxea (1.492)Apartamentua (992)

Jabetza egoera

1.041
786
368
Jabeak (1.041)Alokairuan (786)HLM (368)Doan lagata (126)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (594).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik181
1919-1945361
1946-1970594
1971-1990523
1991-2005215
2006-202077

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (845). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (714 etxebizitzatan). 1.216 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.022 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 543tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela19
2 gela179
3 gela383
4 gela526
5 gela edo gehiago845

Berogailu mota

714
501
414
305
Gas sarea (714)Fuel-olioa (501)Elektrizitatea (414)Gas botila (19)Bestelakoak (305)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.216aparkalekua
1.022ibilgailu 1
543ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.058 biztanleetatik 1.501 aktibo ziren (% 72,9), horietako 1.284 lanean (% 62,4) eta 216 langabezian (aktiboen % 14,4).

2.05815-64 urteko biztanle
% 72,9aktibo
% 62,4lanean
% 14,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 60,4
25-54 urte% 88,0
55-64 urte% 50,3
Gizonak% 77,6
Emakumeak% 68,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 28,8
BEPC, brebeta% 18,5
CAP-BEP% 17,1
Batxilergoa% 11,7
Goi-mailako +2% 4,5
Goi-mailako +3/4% 5,5
Goi-mailako +5% 2,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

557 ez-aktibotik 101 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 18,1), 205 erretiraturik zeuden (% 36,8) eta 252 bestelako ez-aktibo ziren (% 45,2).

Ez-aktiboak

% 18
% 37
% 45
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 10
% 21
% 41
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.465 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.284 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.465enplegu udalerrian
% 89,4soldatapeko
% 10,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.360 eurokoa zen, eta biztanleen % 25 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.360 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.500 €
% 25,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 19,9

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 274 komertzioetatik, 5 erauzte enpresak ziren, 7 janari enpresak ziren, 4 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 17 eraikuntza enpresak ziren, 79 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 22 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 5 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 15 higiezinen enpresak ziren, 22 zerbitzu enpresak ziren, 39 administrazio publikoko enpresak ziren eta 23 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 77 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 6 banku bulegoak, 2 funerariak, 10 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 2 autoeskolak, 3 igeltseroak, 2 margolariak, 3 zurginak, 7 iturginak, 3 argiketariak, 9 ile apaindegiak, 5 albaitariak, 11 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 37 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 4 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 4 okindegiak, 4 harategiak, 1 liburu denda zen, 7 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 4 zapata-dendak, 2 elektrotresna dendak, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen, 1 drogeria zen, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Vouziers udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, 944 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, 2 psikiatriko, urgentzia zentro 1 bat, 3 botika eta 3 anbulantzia zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Vouziers udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, hezkuntza orokorreko lizeo bat zegoen. eta lizeo teknologiko bat zegoen.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 651 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 309 eta lizeo teknologikoetan 110.

  1. Estazioko erregistroak 2007ko uztailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Montcheutin_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]