Saltar ao contido

La Sagra

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
La Sagra
 Instancia de
Localización
 Situado en
 Mapas
Mapa de localización
 Coordenadas
Fontes e ligazóns
Freebase/m/03nq4rc Editar o valor en Wikidata
Wikidata C:Commons

La Sagra é unha comarca de Toledo, España. Esténdese desde o bordo occidental de Madrid até a cidade de Toledo. A toledana porta de Bisagra é o acceso directo da capital da provincia á comarca da Sagra; que conta cuns 1000 km² de superficie, que se ve limitada ao noroeste pola conca do Guadarrama mentres que polo sueste atópase o Texo.

É unha xeografía chaira, suavemente ondulada, sen chegar, ou faino escasamente, aos 600 metros de altitude media.

La Sagra é moi apta para o cultivo de cereais, de vexetación esteparia nos predios non cultivados, con algúns viñedos -Esquivias- e algúns campos de oliveiras.

Municipios

[editar | editar a fonte]
MunicipioPoboaciónSuperficieDensidade
Illescas23.62757414,51
Seseña18.50473253,48
Yuncos10.04315669,53
Bargas9.66640241,65
Olías del Rey7.00240175,05
Esquivias5.47425218,96
Añover de Tajo5.41240135,30
Casarrubios del Monte5.3809656,04
Ugena5.19315346,20
Yeles5.17020258,50
Mocejón4.90816306,75
Numancia de la Sagra4.82830160,93
Carranque4.28525171,40
Valmojado4.17526160,58
Recas4.07431131,42
Villaluenga de la Sagra4.03027149,26
Chozas de Canales3.98833120,85
El Viso de San Juan3.7555370,85
Yuncler3.57318198,5
Alameda de la Sagra3.48733105,67
Borox3.4356057,25
Pantoja3.39228121,14
Las Ventas de Retamosa3.24619170,84
Cedillo del Condado3.20426123,23
Magán3.09129106,59
Cobeja2.39918133,28
Lominchar2.32122105,50
Cabañas de la Sagra1.96816123,00
Villaseca de la Sagra1.8663258,31
Palomeque9442242,91
Yunclillos8453127,26

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]