Edukira joan

Capoliveri

Capoliveri
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaLivornoko probintzia
Izen ofizialaCapoliveri
Posta kodea57031
ISTAT kodea049004
HerriburuaCapoliveri
Geografia
Koordenatuak42°45′00″N 10°23′00″E / 42.75°N 10.3833°E / 42.75; 10.3833
Mapa
Azalera39,56 km²
Altitudea167 m
MugakideakCampo nell'Elba, Porto Azzurro eta Portoferraio
Demografia
Biztanleria3.899 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea99 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0565
Katastro kodeaB669
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLI
comune.capoliveri.li.it

Capoliveri Italiako udalerri bat da. Livornoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 3.899 biztanle ditu, 39,56 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Campo nell'Elba, Porto Azzurro eta Portoferraio.

BiztanleriaUrtea1500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.974 gizon, 1.996 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.25
 
100+
 
0.25
0.20
 
95-99
 
0.55
0.66
 
90-94
 
1.30
2.53
 
85-89
 
2.91
2.89
 
80-84
 
3.76
5.83
 
75-79
 
5.61
6.03
 
70-74
 
5.56
7.29
 
65-69
 
6.96
9.02
 
60-64
 
9.07
8.56
 
55-59
 
8.82
8.66
 
50-54
 
8.87
8.05
 
45-49
 
7.21
5.32
 
40-44
 
6.06
4.96
 
35-39
 
4.46
4.76
 
30-34
 
4.81
5.22
 
25-29
 
4.51
4.10
 
20-24
 
4.11
4.86
 
15-19
 
4.86
4.31
 
10-14
 
3.51
3.24
 
5-9
 
4.11
3.24
 
0-4
 
2.71
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.384 etxebizitza zeuden: 1.970 (% 36,6) okupatuta eta 3.414 (% 63,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,2 jabetzan zeuden, % 13 alokairuan eta % 2,7 beste titulu batekin.

5.384etxebizitza (2021)
1.970okupatuak
3.414hutsik (% 63,4)

Erabilera (2021)

1.970
3.414
Okupatuak (1.970)Hutsik edo ez-okupatuak (3.414)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,2
13
Jabetzan (84,2)Alokairuan (13)Beste titulu batekin (2,7)

2024an 2.096 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.082 (% 51,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

2.096etxegune (2024)
1.082pertsona bakarrekoak (% 51,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.082
2 kide513
3 kide255
4 kide174
5 kide edo gehiago72

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]