Edukira joan

Porto Azzurro

Porto Azzurro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaLivornoko probintzia
Izen ofizialaPorto Azzurro
Posta kodea57036
ISTAT kodea049013
HerriburuaPorto Azzurro
Geografia
Koordenatuak42°46′00″N 10°24′00″E / 42.7667°N 10.4°E / 42.7667; 10.4
Mapa
Azalera13,33 km²
Altitudea2 m
MugakideakCapoliveri, Portoferraio, Rio Marina, Rio nell'Elba eta Rio
Demografia
Biztanleria3.628 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea272 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0565
Katastro kodeaE680
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLI
comune.portoazzurro.li.it

Porto Azzurro Italiako udalerri bat da. Livornoko probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 3.628 biztanle ditu, 13,33 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Capoliveri, Portoferraio, Rio Marina, Rio nell'Elba eta Rio.

BiztanleriaUrtea21002400270030003300360039001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.906 gizon, 1.781 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.10
 
95-99
 
0.39
0.84
 
90-94
 
0.84
1.63
 
85-89
 
2.58
3.15
 
80-84
 
3.71
4.30
 
75-79
 
4.66
4.72
 
70-74
 
5.28
7.40
 
65-69
 
7.36
9.86
 
60-64
 
8.98
9.44
 
55-59
 
8.76
8.50
 
50-54
 
8.76
8.08
 
45-49
 
7.52
6.40
 
40-44
 
5.33
6.03
 
35-39
 
5.84
6.40
 
30-34
 
5.22
5.30
 
25-29
 
4.60
3.99
 
20-24
 
5.17
4.25
 
15-19
 
4.55
3.62
 
10-14
 
4.04
2.94
 
5-9
 
3.37
3.04
 
0-4
 
2.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.314 etxebizitza zeuden: 1.648 (% 49,7) okupatuta eta 1.666 (% 50,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,8 jabetzan zeuden, % 17,2 alokairuan eta % 9 beste titulu batekin.

3.314etxebizitza (2021)
1.648okupatuak
1.666hutsik (% 50,3)

Erabilera (2021)

1.648
1.666
Okupatuak (1.648)Hutsik edo ez-okupatuak (1.666)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,8
17,2
9
Jabetzan (73,8)Alokairuan (17,2)Beste titulu batekin (9)

2024an 1.711 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 748 (% 43,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.711etxegune (2024)
748pertsona bakarrekoak (% 43,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide748
2 kide420
3 kide310
4 kide193
5 kide edo gehiago40

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]