Edukira joan

Chianciano Terme

Chianciano Terme
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaSienako probintzia
Izen ofizialaChianciano Terme
Posta kodea53042
ISTAT kodea052009
HerriburuaChianciano Terme
Geografia
Koordenatuak43°04′00″N 11°50′00″E / 43.0667°N 11.8333°E / 43.0667; 11.8333
Mapa
Azalera36,58 km²
Altitudea475 m
MugakideakChiusi, Montepulciano, Pienza eta Sarteano
Demografia
Biztanleria6.907 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea189 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0578
Hiri senidetuakMariánské Lázně
Katastro kodeaC608
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSI
comune.chianciano-terme.siena.it

Chianciano Terme Italiako udalerri bat da. Sienako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 6.907 biztanle ditu, 36,58 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chiusi, Montepulciano, Pienza eta Sarteano.

BiztanleriaUrtea20003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.673 gizon, 3.470 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.09
0.27
 
95-99
 
0.78
1.52
 
90-94
 
2.13
2.86
 
85-89
 
4.78
3.29
 
80-84
 
5.19
5.01
 
75-79
 
7.12
5.01
 
70-74
 
6.69
5.09
 
65-69
 
6.97
6.75
 
60-64
 
7.58
7.90
 
55-59
 
8.47
7.62
 
50-54
 
7.93
6.81
 
45-49
 
6.92
5.42
 
40-44
 
5.71
6.67
 
35-39
 
4.41
6.64
 
30-34
 
4.06
8.33
 
25-29
 
4.67
6.92
 
20-24
 
4.58
4.47
 
15-19
 
3.75
3.62
 
10-14
 
3.11
3.57
 
5-9
 
2.82
2.23
 
0-4
 
2.25
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.486 etxebizitza zeuden: 3.248 (% 72,4) okupatuta eta 1.238 (% 27,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,7 jabetzan zeuden, % 14,7 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

4.486etxebizitza (2021)
3.248okupatuak
1.238hutsik (% 27,6)

Erabilera (2021)

3.248
1.238
Okupatuak (3.248)Hutsik edo ez-okupatuak (1.238)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,7
14,7
Jabetzan (79,7)Alokairuan (14,7)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 3.369 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.468 (% 43,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

3.369etxegune (2024)
1.468pertsona bakarrekoak (% 43,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.468
2 kide993
3 kide509
4 kide300
5 kide edo gehiago99

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]