Edukira joan

Chiusi

Chiusi
Chiusi
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaSienako probintzia
Izen ofizialaChiusi
Jatorrizko izenaChiusi
Posta kodea53043
ISTAT kodea052011
HerriburuaChiusi
Geografia
Koordenatuak43°01′00″N 11°57′00″E / 43.0167°N 11.95°E / 43.0167; 11.95
Mapa
Azalera58,15 km²
Altitudea398 m
MugakideakCetona, Chianciano Terme, Città della Pieve, Montepulciano, Sarteano eta Castiglione del Lago
Demografia
Biztanleria8.093 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea139 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0578
Hiri senidetuakNeu-Isenburg
Katastro kodeaC662
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSI
comune.chiusi.siena.it

Chiusi Italiako udalerri bat da. Sienako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 8.093 biztanle ditu, 58,15 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cetona, Chianciano Terme, Città della Pieve, Montepulciano, Sarteano eta Castiglione del Lago.

BiztanleriaUrtea40005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.034 gizon, 4.018 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.15
0.10
 
95-99
 
0.67
1.17
 
90-94
 
2.31
2.65
 
85-89
 
3.98
3.92
 
80-84
 
4.65
6.67
 
75-79
 
6.72
6.00
 
70-74
 
7.04
6.07
 
65-69
 
7.07
7.96
 
60-64
 
8.51
7.34
 
55-59
 
7.02
7.24
 
50-54
 
7.64
6.02
 
45-49
 
6.27
4.93
 
40-44
 
5.85
5.97
 
35-39
 
5.05
6.45
 
30-34
 
4.60
6.57
 
25-29
 
3.81
5.97
 
20-24
 
4.36
4.44
 
15-19
 
4.28
4.21
 
10-14
 
3.81
3.35
 
5-9
 
3.11
2.93
 
0-4
 
3.09
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.804 etxebizitza zeuden: 3.615 (% 75,2) okupatuta eta 1.189 (% 24,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79 jabetzan zeuden, % 18,6 alokairuan eta % 2,4 beste titulu batekin.

4.804etxebizitza (2021)
3.615okupatuak
1.189hutsik (% 24,8)

Erabilera (2021)

3.615
1.189
Okupatuak (3.615)Hutsik edo ez-okupatuak (1.189)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79
18,6
Jabetzan (79)Alokairuan (18,6)Beste titulu batekin (2,4)

2024an 3.721 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.430 (% 38,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.721etxegune (2024)
1.430pertsona bakarrekoak (% 38,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.430
2 kide1.127
3 kide628
4 kide389
5 kide edo gehiago147

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]