Edukira joan

Colombier-Saugnieu

Colombier-Saugnieu
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaRodano
Izen ofizialaColombier-Saugnieu
Posta kodea69124 eta 69125
Geografia
Koordenatuak45°42′41″N 5°06′44″E / 45.7114°N 5.1122°E / 45.7114; 5.1122
Mapa
Azalera27,62 km²
Altitudea200 m, 277 m eta 243 m
MugakideakJanneyrias, Chamagnieu, Charvieu-Chavagneux, Satolas-et-Bonce, Tignieu-Jameyzieu, Genas, Pusignan, Saint-Bonnet-de-Mure eta Saint-Laurent-de-Mure
Demografia
Biztanleria2.874 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.236 (%43) (%47,9) 1.377 alt_right
Dentsitatea104 bizt/km²
mairie-colombiersaugnieu.fr

Colombier-Saugnieu Frantziako udalerri bat da, Rodano departamenduan, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.874 biztanle zituen 27,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Janneyrias, Chamagnieu, Charvieu-Chavagneux, Satolas-et-Bonce, Tignieu-Jameyzieu, Genas, Pusignan, Saint-Bonnet-de-Mure eta Saint-Laurent-de-Mure.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea500100015002000250030001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.459 gizon, 1.396 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.36
0.34
 
90-94
 
0.36
0.34
 
85-89
 
0.79
1.10
 
80-84
 
2.29
3.63
 
75-79
 
3.44
6.17
 
70-74
 
4.15
5.07
 
65-69
 
3.80
4.32
 
60-64
 
8.31
10.49
 
55-59
 
8.31
6.85
 
50-54
 
7.16
7.13
 
45-49
 
8.95
4.93
 
40-44
 
4.08
6.37
 
35-39
 
6.73
8.09
 
30-34
 
6.38
5.35
 
25-29
 
2.65
5.00
 
20-24
 
6.73
6.72
 
15-19
 
4.44
6.79
 
10-14
 
7.02
4.93
 
5-9
 
9.24
6.37
 
0-4
 
4.80
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Colombier-Saugnieu udalerrian 2.773 biztanle zeuden eta 1.084 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,56 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 39,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 21,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

2.773biztanle
1.084elkarbizitza-unitate
2,56lagun elkarbizitza-unitateko
849familia
Udalerria
% 39
% 29
% 9
% 22
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 849 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (432). Guraso bakarreko 101 familietatik 85etan ama zen guraso bakarra. 391 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 163k seme-alaba bakarra zuten etxean, 234k bi, eta 61k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 432 bikoteetatik 46tan (% 10,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

317
432
101
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean391
Seme-alaba bat163
Bi seme-alaba234
Hiru seme-alaba56
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 2.321 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 58,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 85,4).[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 7
40-54% 8
55-64% 9
65-79% 17
80 +% 58
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 63
40-54% 82
55-64% 85
65-79% 76
80 +% 34

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,0 izatezko bikotean eta % 7,2 PACS bidez lotuta). % 24,9 ezkongabeak ziren, % 4,1 alargunak eta % 5,7 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 46,1
Ezkongabea% 24,9
Izatezko bikotean% 12,0
PACS bidez lotuta% 7,2
Dibortziatuta% 5,7
Alarguna% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,9), enplegatuak (% 22,4), eskulangileak (% 18,6), erdi-mailako lanbideak (% 17,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,9) Rodano departamenduko batez bestekoaren (% 24,7) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,5).[3]

Udalerria
% 17
% 22
% 19
% 26
Rodano
% 20
% 17
% 15
% 11
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.148 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.082 egoitza nagusi ziren, 11 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 55 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (989), eta apartamentuak gutxi ziren (143). Egoitza nagusietatik 836 beren jabearen bizilekuak ziren, 224 alokairuan zeuden, 30 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 22 doan lagata.[4]

1.148etxebizitza
1.082egoitza nagusi
989etxe
143apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.082
Egoitza nagusia (1.082)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (11)Hutsik (55)

Etxe mota

989
143
Etxea (989)Apartamentua (143)

Jabetza egoera

836
224
Jabeak (836)Alokairuan (224)HLM (30)Doan lagata (22)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (331).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik151
1919-194558
1946-197081
1971-1990331
1991-2005211
2006-2020250

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (520). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (549 etxebizitzatan). 934 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 352 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 688tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela29
2 gela52
3 gela129
4 gela351
5 gela edo gehiago520

Berogailu mota

191
549
91
226
Gas sarea (26)Fuel-olioa (191)Elektrizitatea (549)Gas botila (91)Bestelakoak (226)

Aparkalekua eta ibilgailuak

934aparkalekua
352ibilgailu 1
688ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.903 biztanleetatik 1.460 aktibo ziren (% 76,7), horietako 1.368 lanean (% 71,9) eta 92 langabezian (aktiboen % 6,3).

1.90315-64 urteko biztanle
% 76,7aktibo
% 71,9lanean
% 6,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,1
25-54 urte% 91,4
55-64 urte% 64,0
Gizonak% 76,4
Emakumeak% 77,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,2
BEPC, brebeta% 6,2
CAP-BEP% 6,3
Batxilergoa% 9,0
Goi-mailako +2% 3,4
Goi-mailako +3/4% 2,1
Goi-mailako +5% 3,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

443 ez-aktibotik 194 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 43,8), 124 erretiraturik zeuden (% 28,0) eta 126 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,4).

Ez-aktiboak

% 44
% 28
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 8
% 9
% 25
% 32
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 5.802 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.368 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

5.802enplegu udalerrian
% 95,3soldatapeko
% 4,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.070 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

30.070 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.500 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,3
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]