Edukira joan

Saint-Laurent-de-Mure

Saint-Laurent-de-Mure
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaRodano
AlkateaPatrick Fiorini (en) Itzuli
Izen ofizialaSaint-Laurent-de-Mure
Mure-la-Fontaine
Posta kodea69720
Geografia
Koordenatuak45°41′08″N 5°02′41″E / 45.6856°N 5.0447°E / 45.6856; 5.0447
Mapa
Azalera18,63 km²
Altitudea227 m, 313 m eta 257 m
MugakideakColombier-Saugnieu, Grenay, Satolas-et-Bonce, Saint-Bonnet-de-Mure eta Saint-Pierre-de-Chandieu
Demografia
Biztanleria5.791 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.713 (%46,8) (%46) 2.664 alt_right
Dentsitatea311 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakChambave
saintlaurentdemure.org

Saint-Laurent-de-Mure Frantziako udalerri bat da, Rodano departamenduan, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.791 biztanle zituen 18,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Colombier-Saugnieu, Grenay, Satolas-et-Bonce, Saint-Bonnet-de-Mure eta Saint-Pierre-de-Chandieu.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.887 gizon, 2.770 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.38
 
95+
 
0.22
0.00
 
90-94
 
0.22
1.11
 
85-89
 
1.37
3.01
 
80-84
 
4.15
2.22
 
75-79
 
2.13
4.47
 
70-74
 
3.86
7.20
 
65-69
 
7.33
6.96
 
60-64
 
6.82
6.86
 
55-59
 
8.63
6.75
 
50-54
 
7.40
7.48
 
45-49
 
6.06
6.93
 
40-44
 
7.65
5.99
 
35-39
 
8.45
4.09
 
30-34
 
3.29
5.30
 
25-29
 
3.54
3.88
 
20-24
 
4.51
8.28
 
15-19
 
5.74
7.79
 
10-14
 
5.88
5.99
 
5-9
 
7.98
5.30
 
0-4
 
4.77
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Laurent-de-Mure udalerrian 5.752 biztanle zeuden eta 2.408 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,39 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 31,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

5.752biztanle
2.408elkarbizitza-unitate
2,39lagun elkarbizitza-unitateko
1.719familia
Udalerria
% 32
% 29
% 10
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.719 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (764). Guraso bakarreko 236 familietatik 164etan ama zen guraso bakarra. 811 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 357k seme-alaba bakarra zuten etxean, 409k bi, eta 143k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 764 bikoteetatik 83tan (% 10,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

719
764
236
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean811
Seme-alaba bat357
Bi seme-alaba409
Hiru seme-alaba113
Lau edo gehiago30

15 urte edo gehiago zituzten 4.750 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,1).[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 12
40-54% 9
55-64% 15
65-79% 23
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 7
25-39% 70
40-54% 78
55-64% 76
65-79% 72
80 +% 43

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,6 izatezko bikotean eta % 8,2 PACS bidez lotuta). % 24,4 ezkongabeak ziren, % 6,0 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 46,0
Ezkongabea% 24,4
Izatezko bikotean% 8,6
PACS bidez lotuta% 8,2
Dibortziatuta% 6,8
Alarguna% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,5), erdi-mailako lanbideak (% 17,2), goi-mailako langileak (% 17,0), enplegatuak (% 14,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,5) Rodano departamenduko batez bestekoaren (% 24,7) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[3]

Udalerria
% 17
% 17
% 14
% 12
% 30
Rodano
% 20
% 17
% 15
% 11
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.566 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.406 egoitza nagusi ziren, 32 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 129 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.743), eta apartamentuak gutxi ziren (814). Egoitza nagusietatik 1.769 beren jabearen bizilekuak ziren, 590 alokairuan zeuden, 135 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 46 doan lagata.[4]

2.566etxebizitza
2.406egoitza nagusi
1.743etxe
814apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.406
Egoitza nagusia (2.406)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (32)Hutsik (129)

Etxe mota

1.743
814
Etxea (1.743)Apartamentua (814)

Jabetza egoera

1.769
590
Jabeak (1.769)Alokairuan (590)HLM (135)Doan lagata (46)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (842).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik134
1919-194555
1946-1970307
1971-1990842
1991-2005310
2006-2020556

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.137). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.074 etxebizitzatan). 2.074 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.002 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.293tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela24
2 gela220
3 gela474
4 gela551
5 gela edo gehiago1.137

Berogailu mota

857
1.074
324
Gas sarea (857)Fuel-olioa (130)Elektrizitatea (1.074)Gas botila (21)Bestelakoak (324)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.074aparkalekua
1.002ibilgailu 1
1.293ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.551 biztanleetatik 2.838 aktibo ziren (% 79,9), horietako 2.661 lanean (% 74,9) eta 177 langabezian (aktiboen % 6,2).

3.55115-64 urteko biztanle
% 79,9aktibo
% 74,9lanean
% 6,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,3
25-54 urte% 94,6
55-64 urte% 69,7
Gizonak% 82,0
Emakumeak% 77,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 12,1
BEPC, brebeta% 6,0
CAP-BEP% 6,7
Batxilergoa% 7,1
Goi-mailako +2% 5,8
Goi-mailako +3/4% 4,5
Goi-mailako +5% 4,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

713 ez-aktibotik 351 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 49,2), 186 erretiraturik zeuden (% 26,1) eta 176 bestelako ez-aktibo ziren (% 24,7).

Ez-aktiboak

% 49
% 26
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 9
% 23
% 26
% 26
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.292 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.661 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

2.292enplegu udalerrian
% 88,0soldatapeko
% 12,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.610 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

30.610 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.500 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,3
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]