Edukira joan

Foulayronnes

Foulayronnes
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Lot eta Garona
BarrutiAgeneko barrutia
Kantonamenducanton of Agen-Nord
Izen ofizialaFoulayronnes
Posta kodea47510
Geografia
Koordenatuak44°14′22″N 0°38′53″E / 44.2394°N 0.6481°E / 44.2394; 0.6481
Mapa
Azalera28,86 km²
Altitudea44 m, 206 m eta 152 m
MugakideakAgen, Bajamont, Castella, Colayrac-Saint-Cirq, La Croix-Blanche, Laugnac, Madaillan eta Pont-du-Casse
Demografia
Biztanleria5.476 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.832 (%51,7) (%48,3) 2.651 alt_right
Dentsitatea190 bizt/km²
ville-foulayronnes.fr

Foulayronnes (frantsesez eta ofizialki: Foulayronnes) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Lot eta Garona departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.476 biztanle zituen 28,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Agen, Bajamont, Castella, Colayrac-Saint-Cirq, La Croix-Blanche, Laugnac, Madaillan eta Pont-du-Casse.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
FoulayronnesFoulayronnes
Població amb 582 habitants (2000)Madaillan (3,5 km)
Població amb 4305 habitants (2000)Pont-du-Casse (4,4 km)
Població amb 901 habitants (2000)Bajamont (5,4 km)
Població amb 615 habitants (2000)Laugnac (6,0 km)
Població amb 144 habitants (2000)Sembas (6,5 km)
Població amb 33863 habitants (2000)Agen (6,8 km)
Població amb 332 habitants (2000)Castella (6,9 km)
Població amb 9324 habitants (2000)Le Passage (7,2 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,9 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 807 mm-koa da, urtarrilean 1,1 euri-egun eta uztailean 6,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Laroque-Timbaut udalerrian dago, 10,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 821,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,6 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 11an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 13,1 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (21,4 °C) eta hotzena urtarrila (5,5 °C). Urteko prezipitazioa 814 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (82 mm) eta lehorrena uztaila (51 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,42 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,7 °C) baino 2,2 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2011, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (14,9 °C) eta hotzena 1980 (10,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Foulayronnes)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.5 6.2 9.4 12.0 15.8 19.4 21.4 21.3 17.7 13.8 8.9 6.1 13.1
Pilatutako prezipitazioa (mm) 75 57 62 78 77 69 51 56 65 67 82 77 814
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,7 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,4+0,6+1,8+1,6+1,8+1,9+1,2+2,0+0,8+1,1+1,3+1,5
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,7 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0100020003000400050006000180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.651 gizon, 2.832 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.35
0.57
 
90-94
 
0.71
1.28
 
85-89
 
1.87
2.60
 
80-84
 
4.31
4.64
 
75-79
 
3.64
6.11
 
70-74
 
6.21
7.77
 
65-69
 
8.16
5.96
 
60-64
 
8.83
5.81
 
55-59
 
5.37
5.66
 
50-54
 
5.40
6.83
 
45-49
 
7.24
6.64
 
40-44
 
6.43
7.05
 
35-39
 
6.99
5.36
 
30-34
 
7.31
2.07
 
25-29
 
3.35
2.83
 
20-24
 
2.61
7.58
 
15-19
 
4.56
5.62
 
10-14
 
7.24
7.54
 
5-9
 
4.91
8.07
 
0-4
 
4.52
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Foulayronnes udalerrian 5.427 biztanle zeuden eta 2.469 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,20 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 32,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 31,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

5.427biztanle
2.469elkarbizitza-unitate
2,20lagun elkarbizitza-unitateko
1.689familia
Udalerria
% 25
% 33
% 10
% 32
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.689 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (810). Guraso bakarreko 260 familietatik 215etan ama zen guraso bakarra. 909 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 305k seme-alaba bakarra zuten etxean, 365k bi, eta 110k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 620 bikoteetatik 55tan (% 8,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

810
620
260
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean909
Seme-alaba bat305
Bi seme-alaba365
Hiru seme-alaba100
Lau edo gehiago10

15 urte edo gehiago zituzten 4.527 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 36,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 72,8).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 10
40-54% 14
55-64% 21
65-79% 25
80 +% 36
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 71
40-54% 72
55-64% 72
65-79% 73
80 +% 58

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,4 izatezko bikotean eta % 8,2 PACS bidez lotuta). % 21,8 ezkongabeak ziren, % 5,4 alargunak eta % 8,5 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 46,6
Ezkongabea% 21,8
Izatezko bikotean% 9,4
Dibortziatuta% 8,5
PACS bidez lotuta% 8,2
Alarguna% 5,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 38,2), enplegatuak (% 17,0), erdi-mailako lanbideak (% 15,2), goi-mailako langileak (% 11,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 38,2) Lot eta Garona departamenduko batez bestekoaren (% 37,6) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[10]

Udalerria
% 11
% 15
% 17
% 10
% 38
Lot eta Garona
% 13
% 15
% 15
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.653 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.478 egoitza nagusi ziren, 29 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 146 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.195), eta apartamentuak gutxi ziren (453). Egoitza nagusietatik 1.743 beren jabearen bizilekuak ziren, 712 alokairuan zeuden, 424 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 23 doan lagata.[11]

2.653etxebizitza
2.478egoitza nagusi
2.195etxe
453apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.478
Egoitza nagusia (2.478)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (29)Hutsik (146)

Etxe mota

2.195
453
Etxea (2.195)Apartamentua (453)

Jabetza egoera

1.743
712
424
Jabeak (1.743)Alokairuan (712)HLM (424)Doan lagata (23)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (949).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik116
1919-194561
1946-1970383
1971-1990949
1991-2005410
2006-2020485

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.240). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (986 etxebizitzatan). 2.073 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.133 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.235tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela13
2 gela147
3 gela325
4 gela753
5 gela edo gehiago1.240

Berogailu mota

986
983
331
Gas sarea (986)Fuel-olioa (153)Elektrizitatea (983)Gas botila (25)Bestelakoak (331)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.073aparkalekua
1.133ibilgailu 1
1.235ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.164 biztanleetatik 2.414 aktibo ziren (% 76,3), horietako 2.196 lanean (% 69,4) eta 218 langabezian (aktiboen % 9,0).

3.16415-64 urteko biztanle
% 76,3aktibo
% 69,4lanean
% 9,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,9
25-54 urte% 93,2
55-64 urte% 60,1
Gizonak% 77,2
Emakumeak% 75,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 27,6
BEPC, brebeta% 20,7
CAP-BEP% 10,2
Batxilergoa% 10,5
Goi-mailako +2% 6,2
Goi-mailako +3/4% 4,9
Goi-mailako +5% 2,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

750 ez-aktibotik 282 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,6), 235 erretiraturik zeuden (% 31,3) eta 233 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,1).

Ez-aktiboak

% 38
% 31
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 18
% 31
% 28
% 14
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.380 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.196 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.380enplegu udalerrian
% 84,6soldatapeko
% 15,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.100 eurokoa zen, eta biztanleen % 10 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.100 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.730 €
% 10,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 18,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 164 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 3 janari enpresak ziren, 5 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 25 eraikuntza enpresak ziren, 35 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 8 garraio enpresak ziren, 6 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 11 finantziazio enpresak ziren, 7 higiezinen enpresak ziren, 31 zerbitzu enpresak ziren, 16 administrazio publikoko enpresak ziren eta 11 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 47 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 7 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 3 igeltseroak, 8 margolariak, 4 zurginak, 2 iturginak, 5 argiketariak, 4 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 5 jatetxeak, 2 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 1 apaindegia.[13]

2009an zeuden 6 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 3 okindegiak, 1 liburu denda zen eta 1 lore-denda zen.[14]

2000. urtean Foulayronnes udalerrian 41 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.260 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , psikiatriko 1 bat eta 2 botika zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Foulayronnes udalerrian lizeo teknologiko bat zegoen 382 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Laroque-timbaut », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]