Maxime Bossis
Utseende
| Maxime Bossis | |||
|---|---|---|---|
| Født | Maxime Jean Marcel Bossis 26. juni 1955[1][2] Saint-André-Treize-Voies | ||
| Beskjeftigelse | Fotballspiller, fotballtrener | ||
| Nasjonalitet | Frankrike | ||
| Sport | Fotball | ||
| Posisjon | Forsvarsspiller | ||
| Aktiv | 1973–1991 | ||
| Høyde | 186 centimeter | ||
| Klubb(er) | FC Nantes (1973–1985) Racing Club de France (1985–1989) FC Nantes (1990–1991) Frankrikes herrelandslag i fotball (1976–1986) | ||
Maxime Bossis (født 26. juni 1955) er en fransk tidligere fotballspiller.
Fotballbladet France Football tildelte ham prisen Etoile d'Or i 1978 og 1983. Prisen ble gitt den spilleren i fransk fotball som oppnådde det høyeste poengsnittet på bladets spillerbørs.[3]
Han spilte sine fleste kamper for FC Nantes.
Hans yngre bror, Joël Bossis, var også profesjonell fotballspiller, og spilte én enkelt sesong i 1. divisjon for Martigues.
Landslaget
[rediger | rediger kilde]Han deltok i flere landslagsturneringer for Frankrike. Han ble europamester i fotball i 1984.[4]
Referanser
[rediger | rediger kilde]- ↑ GeneaStar, GeneaStar person-ID bossismaxim[Hentet fra Wikidata]
- ↑ transfermarkt.com, Transfermarkt spiller-ID 117490, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
- ↑ «France - Footballer of the Year» (på engelsk). RSSSF. 24. mai 2023. Besøkt 4. mai 2025.
- ↑ «Platini shines for flamboyant France». Arkivert fra originalen 17. juli 2018. Besøkt 17. juli 2018.
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]- (de) Maxime Bossis – Munzinger Sportsarchiv
- (fr) Maxime Bossis – Frankrikes fotballforbund
- (en) Maxime Bossis – Transfermarkt
- (en) Maxime Bossis – Transfermarkt (manager)
- (en) Maxime Bossis – FIFA
- (en) Maxime Bossis – Sofascore
- (en) Maxime Bossis – FBref
- (fr) Maxime Bossis – LÉquipe
- (en) Maxime Bossis – national-football-teams.com
- (en) Maxime Bossis – WorldFootball.net
- (fr) Maxime Bossis – Fédération Française de Football
Kategorier:
- Fødsler i 1955
- Franske fotballspillere
- Franske fotballtrenere
- Franske landslagsspillere i fotball
- Europamestere i fotball
- Spillere i Fotball-VM 1978
- Spillere i Fotball-VM 1982
- Spillere i Fotball-EM 1984
- Spillere i Fotball-VM 1986
- Fotballspillere for FC Nantes Atlantique
- Fotballspillere for RC Paris
- Fotballtrenere for AS Saint-Étienne
- Personer fra departementet Vendée
