Jump to content

gaara

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]

Cibra

[gulaali]

  1. lafa ol ka'aa.
    Fakkeenya ° (gaaratti yoo ol baate biyyi marti sitti muldha ta).

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha gaara jedhuu

ðŸŸĐ Afaan Oromoo Core Case - gaara
Absolutive singulargaara
Nominative singulargaarri
Nominative + Focusgaaratu
Accusative singulargaara
Genitive singulargaaraa
Genitive + Focusgaaraatu
Instrumental (simple)gaaraan
Instrumental (extended)gaaraatiin
Dative singulargaaraaf
Dative (extended)gaaraatiif
Allativegaaratti
Genitive-Allativegaaraatti
Vocativeyaa gaaraa
ðŸŸĐ Relational / Locative Cases
Superessivegaararra
Superessive-Locativegaararratti
Superessive-Ablativegaararraa
Inessivegaara keessa
Inessive-Locativegaara keessatti
Elativegaara keessaa
Subessivegaara jala
Subessive-Locativegaara jalatti
Sublative-Ablativegaara jalaa
Adessivegaara bira
Adessive-Locativegaara biratti
Adessive-Ablativegaara biraa
ðŸŸĐ Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivegaaraarra
Superessive-Locativegaaraarratti
Superessive-Ablativegaaraarraa
Inessivegaaraa keessa
Inessive-Locativegaaraa keessatti
Elativegaaraa keessaa
Subessivegaaraa jala
Subessive-Locativegaaraa jalatti
Sublative-Ablativegaaraa jalaa
Adessivegaaraa bira
Adessive-Locativegaaraa biratti
Adessive-Ablativegaaraa biraa
ðŸŸĐ Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitegaara
Definite male singulargaaricha
Genitive definite male singulargaarichaa
Definite female singular/Genitivegaarittii
Proximal (nominative) (this) malegaarri kun
Proximal (nominative) (this) femalegaarri tun
Proximal (nominative+focus) malegaara kanatu
Proximal (nominative+focus) femalegaara tanatu
Proximal (Accusative) malegaara kana
Proximal (Accusative) femalegaara tana
Distal (nominative) both gendersgaarri sun
Distal (nominative+focus)gaara sanatu
Distal (Accusative)gaara sana/san
Distal (Genitive)gaara sanaa
Unknown (nominative)gaarri tokko
Unknown (nominative+focus)gaara tokkotu
Unknown (Accusative)gaara tokko
Unknown (Genitive)gaara tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'