gaara
Appearance
Oromoo
[gulaali]Afaaneffannoo
[gulaali]Cibra
[gulaali]- lafa ol ka'aa.
- Fakkeenya ° (gaaratti yoo ol baate biyyi marti sitti muldha ta).
Latii Jechootaa
[gulaali]Dhalatoo jecha gaara jedhuu
| ðĐ Afaan Oromoo Core Case - gaara | |
|---|---|
| Absolutive singular | gaara |
| Nominative singular | gaarri |
| Nominative + Focus | gaaratu |
| Accusative singular | gaara |
| Genitive singular | gaaraa |
| Genitive + Focus | gaaraatu |
| Instrumental (simple) | gaaraan |
| Instrumental (extended) | gaaraatiin |
| Dative singular | gaaraaf |
| Dative (extended) | gaaraatiif |
| Allative | gaaratti |
| Genitive-Allative | gaaraatti |
| Vocative | yaa gaaraa |
| ðĐ Relational / Locative Cases | |
| Superessive | gaararra |
| Superessive-Locative | gaararratti |
| Superessive-Ablative | gaararraa |
| Inessive | gaara keessa |
| Inessive-Locative | gaara keessatti |
| Elative | gaara keessaa |
| Subessive | gaara jala |
| Subessive-Locative | gaara jalatti |
| Sublative-Ablative | gaara jalaa |
| Adessive | gaara bira |
| Adessive-Locative | gaara biratti |
| Adessive-Ablative | gaara biraa |
| ðĐ Genitive-Based Relational Locative Cases | |
| Superessive | gaaraarra |
| Superessive-Locative | gaaraarratti |
| Superessive-Ablative | gaaraarraa |
| Inessive | gaaraa keessa |
| Inessive-Locative | gaaraa keessatti |
| Elative | gaaraa keessaa |
| Subessive | gaaraa jala |
| Subessive-Locative | gaaraa jalatti |
| Sublative-Ablative | gaaraa jalaa |
| Adessive | gaaraa bira |
| Adessive-Locative | gaaraa biratti |
| Adessive-Ablative | gaaraa biraa |
| ðĐ Definite and Indefinite Form + Gender | |
| Indefinite | gaara |
| Definite male singular | gaaricha |
| Genitive definite male singular | gaarichaa |
| Definite female singular/Genitive | gaarittii |
| Proximal (nominative) (this) male | gaarri kun |
| Proximal (nominative) (this) female | gaarri tun |
| Proximal (nominative+focus) male | gaara kanatu |
| Proximal (nominative+focus) female | gaara tanatu |
| Proximal (Accusative) male | gaara kana |
| Proximal (Accusative) female | gaara tana |
| Distal (nominative) both genders | gaarri sun |
| Distal (nominative+focus) | gaara sanatu |
| Distal (Accusative) | gaara sana/san |
| Distal (Genitive) | gaara sanaa |
| Unknown (nominative) | gaarri tokko |
| Unknown (nominative+focus) | gaara tokkotu |
| Unknown (Accusative) | gaara tokko |
| Unknown (Genitive) | gaara tokkoo |