Jump to content

kana

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - ka-na, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  1. dha. waan"namatti dhiwoo jiraatee sagaleen agarsiisan.
    Fakkeenya ° (Sana mi ti, kana naaf kenni).

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha kana jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - kana
Absolutive singularkana
Nominative singularkanni
Nominative + Focuskanatu
Accusative singularkana
Genitive singularkanaa
Genitive + Focuskanaatu
Instrumental (simple)kanaan
Instrumental (extended)kanaatiin
Dative singularkanaaf
Dative (extended)kanaatiif
Allativekanatti
Genitive-Allativekanaatti
Vocativeyaa kanaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivekanarra
Superessive-Locativekanarratti
Superessive-Ablativekanarraa
Inessivekana keessa
Inessive-Locativekana keessatti
Elativekana keessaa
Subessivekana jala
Subessive-Locativekana jalatti
Sublative-Ablativekana jalaa
Adessivekana bira
Adessive-Locativekana biratti
Adessive-Ablativekana biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivekanaarra
Superessive-Locativekanaarratti
Superessive-Ablativekanaarraa
Inessivekanaa keessa
Inessive-Locativekanaa keessatti
Elativekanaa keessaa
Subessivekanaa jala
Subessive-Locativekanaa jalatti
Sublative-Ablativekanaa jalaa
Adessivekanaa bira
Adessive-Locativekanaa biratti
Adessive-Ablativekanaa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitekana
Definite male singularkanicha
Genitive definite male singularkanichaa
Definite female singular/Genitivekanittii
Proximal (nominative) (this) malekanni kun
Proximal (nominative) (this) femalekanni tun
Proximal (nominative+focus) malekana kanatu
Proximal (nominative+focus) femalekana tanatu
Proximal (Accusative) malekana kana
Proximal (Accusative) femalekana tana
Distal (nominative) both genderskanni sun
Distal (nominative+focus)kana sanatu
Distal (Accusative)kana sana/san
Distal (Genitive)kana sanaa
Unknown (nominative)kanni tokko
Unknown (nominative+focus)kana tokkotu
Unknown (Accusative)kana tokko
Unknown (Genitive)kana tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'