Sari la conținut

Cantonul Maurs

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Cantonul Maurs
—  Canton  —
Map
Cantonul Maurs (Franța)
Poziția geografică în Franța
Coordonate: 44°42′38″N 2°11′53″E ({{PAGENAME}}) / 44.710555555°N 2.198055555°E44.710555555; 2.198055555

Țară Franța
Diviziune administrativă a FranțeiFranța metropolitană
Regiune a Franței Auvergne-Ron-Alpi
Departament al Franței Cantal
ArondismentAurillac
Comune14

Cod Insee15 10
Atestare Modificați la Wikidata

ReședințăMaurs

Suprafață
 - Total239,65 km²

Populație (2012)
 - Total6.235 locuitori

Prezență online
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Cantonul Maurs în cadrul arondismentului
Cantonul Maurs în cadrul arondismentului
Cantonul Maurs în cadrul arondismentului

Cantonul Maurs este un canton din arondismentul Aurillac, departamentul Cantal, regiunea Auvergne, Franța.

Comune Populație
(1999)
Cod
poștal
Cod
INSEE
Boisset6531560015021
Fournoulès831560015071
Leynhac3861560015104
Maurs2 2531560015122
Montmurat1331560015133
Mourjou3541534015136
Quézac3231560015157
Rouziers1221560015167
Saint-Antoine1331522015172
Saint-Constant5531560015181
Saint-Étienne-de-Maurs6221560015184
Saint-Julien-de-Toursac1051560015194
Saint-Santin-de-Maurs3401560015212
Le Trioulou991560015242