Edukira joan

Albons

Albons
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaGironako probintzia
EskualdeaBaix Empordà
AlkateaJosep Ramon Llavero Rodríguez
Izen ofizialaAlbons
Posta kodea17136
INEk ezarritako kodea17004
HerriburuaAlbons
Geografia
Koordenatuak42°06′31″N 3°04′52″E / 42.108611111111°N 3.0811111111111°E / 42.108611111111; 3.0811111111111
Mapa
Azalera11,1 km²
Altitudea25 m
MugakideakBellcaire d'Empordà, L'Escala, La Tallada d'Empordà eta Viladamat
Demografia
Biztanleria845 (2025)
alt_left 420 (%49,3) (%50,7) 432 alt_right
Dentsitatea76 bizt/km²
Etxebizitzak51
MatrikulaGI
Hizkuntza ofizialakatalan
albons.cat

Albons Kataluniako udalerria da, Baix Empordà eskualdean eta Gironako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 845 biztanle zituen 11,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bellcaire d'Empordà, L'Escala, La Tallada d'Empordà eta Viladamat.

Biztanleriaren tamainaUrtea10020030040050060070080090017001750180018501900195020002050AlbonsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 432 gizon, 420 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.24
0.93
 
90-94
 
1.19
0.46
 
85-89
 
0.71
2.78
 
80-84
 
2.38
4.17
 
75-79
 
5.00
7.87
 
70-74
 
5.71
5.79
 
65-69
 
7.14
8.33
 
60-64
 
6.43
6.48
 
55-59
 
7.62
8.33
 
50-54
 
9.29
8.56
 
45-49
 
10.00
7.64
 
40-44
 
5.95
6.25
 
35-39
 
6.19
6.25
 
30-34
 
3.33
4.17
 
25-29
 
3.81
5.32
 
20-24
 
5.48
5.56
 
15-19
 
6.19
4.17
 
10-14
 
5.48
3.01
 
5-9
 
3.81
3.94
 
0-4
 
4.05
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 28,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 31,4) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 6,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 15,4 —probintzian % 24,1—.

Udal
Prob
Erki
Esta
Udalerri berean · % 28,9Probintzia berean · % 28,4Erkidegoan · % 21Beste erkidegoa · % 6,4Estatutik kanpo · % 15,4
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 136 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 46,3)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Erresuma Batua, Maroko, Frantzia dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 19,9Europa · % 46,3Afrika · % 33,1Asia · % 0,7
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Erresuma Batua18 · % 13,2
Maroko16 · % 11,8
Frantzia11 · % 8,1
Argentina6 · % 4,4
Kolonbia5 · % 3,7
Ukraina4 · % 2,9
Errumania2 · % 1,5
Venezuela1 · % 0,7
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 551 etxebizitza zeuden: 301 (% 54,6) nagusiak eta 250 (% 45,4) ez-nagusiak.[4]

551etxebizitza
301etxegune

Etxebizitza multzoa

301
250
Etxebizitza nagusia (301)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (250)

Guztira 301 etxegune zeuden, eta horietatik 70 (% 23,3) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 170
2 pertsona87
3 pertsona65
4 pertsona56
5 edo gehiago23

11,12 km²-ko azalera du.

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.634 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 45.079 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.130 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 23.450 euro zen. Errenta gordina 20.654 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 56,6[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 21,5), beste diru-sarrerak (% 17,6), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 2,8).

57%
22%
18%
Soldata · % 56,6Pentsioak · % 21,5Langabezia · % 1,5Beste prestazioak · % 2,8Beste sarrerak · % 17,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 28 da, probintziakoaren (30,6) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Biztanleriaren tamainaUrtea10020030040050060070080090017001750180018501900195020002050AlbonsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Girona.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Girona.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.