Edukira joan

Bellerive-sur-Allier

Bellerive-sur-Allier
Bellerive-sur-Allier
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Allier
Izen ofizialaBellerive-sur-Allier
Vesse
Jatorrizko izenaBellerive-sur-Allier
Posta kodea03700
Geografia
Koordenatuak46°06′59″N 3°24′15″E / 46.1164°N 3.4042°E / 46.1164; 3.4042
Mapa
Azalera18,97 km²
Altitudea247 m, 337 m eta 282 m
MugakideakAbrest, Brugheas, Charmeil, Espinasse-Vozelle, Serbannes eta Vichy
Demografia
Biztanleria8.943 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.711 (%53) (%47) 4.173 alt_right
Dentsitatea471 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakHadamar eta Impruneta
ville-bellerive-sur-allier.fr

Bellerive-sur-Allier Frantziako udalerri bat da Allier departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.943 biztanle zituen 19 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Abrest, Brugheas, Charmeil, Espinasse-Vozelle, Serbannes eta Vichy.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Bellerive-sur-AllierBellerive-sur-Allier
Població amb 25467 habitants (2000)Vichy (1,7 km)
Població amb 2591 habitants (2000)Abrest (3,6 km)
Població amb 717 habitants (2000)Serbannes (4,0 km)
Població amb 13358 habitants (2000)Cusset (4,5 km)
Població amb 1082 habitants (2000)Hauterive (4,7 km)
Població amb 1757 habitants (2000)Le Vernet (4,8 km)
Població amb 724 habitants (2000)Charmeil (4,9 km)
Població amb 1301 habitants (2000)Brugheas (5,1 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 800-1200 mm artekoa, urte osoan ondo banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da, 4,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 789 mm-koa da, urtarrilean 9,9 euri-egun eta uztailean 7,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Vichy udalerrian dago, 2,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 799,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,6 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21,5 °C-koa da, 1971ko urtarrilaren 5an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,1 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,0 °C) eta hotzena urtarrila (3,3 °C). Urteko prezipitazioa 765 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (81 mm) eta lehorrena otsaila (40 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,38 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,8 °C) baino 2,1 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (12,6 °C) eta hotzena 1963 (8,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Bellerive-sur-Allier)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.3 3.9 7.2 10.1 14.2 18.0 20.0 19.6 15.2 11.5 6.7 4.0 11.1
Pilatutako prezipitazioa (mm) 52 40 46 64 81 70 72 75 67 69 73 56 765
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,4+1,5+1,5+1,7+2,0+1,5+1,9+0,3+0,9+1,1+1,4
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,8 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.173 gizon, 4.711 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.36
 
95+
 
1.49
1.56
 
90-94
 
2.97
2.30
 
85-89
 
4.05
3.98
 
80-84
 
5.65
6.16
 
75-79
 
5.99
7.36
 
70-74
 
8.98
9.03
 
65-69
 
10.36
7.72
 
60-64
 
5.77
5.92
 
55-59
 
6.52
7.72
 
50-54
 
6.52
5.68
 
45-49
 
4.92
5.32
 
40-44
 
3.97
4.84
 
35-39
 
5.79
3.14
 
30-34
 
3.76
3.50
 
25-29
 
4.08
3.26
 
20-24
 
2.67
6.42
 
15-19
 
2.67
4.84
 
10-14
 
5.16
5.94
 
5-9
 
4.61
4.96
 
0-4
 
4.08
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bellerive-sur-Allier udalerrian 8.439 biztanle zeuden eta 4.239 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,99 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 39,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[10]

8.439biztanle
4.239elkarbizitza-unitate
1,99lagun elkarbizitza-unitateko
2.535familia
Udalerria
% 17
% 33
% 9
% 40
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.535 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.391). Guraso bakarreko 416 familietatik 345etan ama zen guraso bakarra. 1.574 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 411k seme-alaba bakarra zuten etxean, 382k bi, eta 168k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 727 bikoteetatik 102tan (% 14,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

1.391
727
416
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.574
Seme-alaba bat411
Bi seme-alaba382
Hiru seme-alaba107
Lau edo gehiago61

15 urte edo gehiago zituzten 7.615 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 38,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,7). 80 urte edo gehiagoko 1.082 biztanleetatik 866 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 216 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 13
40-54% 17
55-64% 25
65-79% 28
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 65
40-54% 67
55-64% 67
65-79% 70
80 +% 43

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,7 izatezko bikotean eta % 5,2 PACS bidez lotuta). % 22,3 ezkongabeak ziren, % 9,7 alargunak eta % 10,1 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 44,0
Ezkongabea% 22,3
Dibortziatuta% 10,1
Alarguna% 9,7
Izatezko bikotean% 8,7
PACS bidez lotuta% 5,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 46,1), enplegatuak (% 12,3), eskulangileak (% 11,8), erdi-mailako lanbideak (% 10,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 46,1) Allier departamenduko batez bestekoaren (% 39,9) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[10]

Udalerria
% 10
% 10
% 12
% 12
% 46
Allier
% 12
% 15
% 15
% 40
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.888 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.231 egoitza nagusi ziren, 241 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 415 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.404), eta apartamentuak gutxi ziren (1.468). Egoitza nagusietatik 2.797 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.362 alokairuan zeuden, 629 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 72 doan lagata.[11]

4.888etxebizitza
4.231egoitza nagusi
3.404etxe
1.468apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.231
415
Egoitza nagusia (4.231)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (241)Hutsik (415)

Etxe mota

3.404
1.468
Etxea (3.404)Apartamentua (1.468)

Jabetza egoera

2.797
1.362
629
Jabeak (2.797)Alokairuan (1.362)HLM (629)Doan lagata (72)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.563).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik167
1919-1945405
1946-19701.136
1971-19901.563
1991-2005550
2006-2020411

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.687). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.426 etxebizitzatan). 3.253 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.252 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.441tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela83
2 gela384
3 gela790
4 gela1.288
5 gela edo gehiago1.687

Berogailu mota

2.426
476
991
Gas sarea (2.426)Fuel-olioa (476)Elektrizitatea (991)Gas botila (28)Bestelakoak (310)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.253aparkalekua
2.252ibilgailu 1
1.441ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.549 biztanleetatik 3.278 aktibo ziren (% 72,1), horietako 2.791 lanean (% 61,4) eta 487 langabezian (aktiboen % 14,9).

4.54915-64 urteko biztanle
% 72,1aktibo
% 61,4lanean
% 14,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 42,5
25-54 urte% 89,0
55-64 urte% 54,2
Gizonak% 74,5
Emakumeak% 69,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 28,5
BEPC, brebeta% 19,9
CAP-BEP% 16,9
Batxilergoa% 15,1
Goi-mailako +2% 11,2
Goi-mailako +3/4% 7,0
Goi-mailako +5% 9,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.270 ez-aktibotik 390 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 30,7), 412 erretiraturik zeuden (% 32,4) eta 468 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,9).

Ez-aktiboak

% 31
% 32
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 10
% 18
% 25
% 26
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.136 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.791 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

3.136enplegu udalerrian
% 86,4soldatapeko
% 13,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.270 eurokoa zen, eta biztanleen % 15 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.270 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.430 €
% 15,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,4

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 435 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 11 janari enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 18 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 44 eraikuntza enpresak ziren, 121 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 16 garraio enpresak ziren, 30 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 6 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 20 finantziazio enpresak ziren, 17 higiezinen enpresak ziren, 60 zerbitzu enpresak ziren, 63 administrazio publikoko enpresak ziren eta 27 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 93 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 2 posta bulegoak, 4 banku bulegoak, 1 funeraria, 8 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 ibilgailuen alokairu bulegoak, 1 autoeskola, 6 igeltseroak, 7 margolariak, 8 zurginak, 8 iturginak, 3 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 11 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 1 aldi baterako lan enpresa, 17 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 1 apaindegia.[13]

2009an zeuden 44 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 2 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 7 okindegiak, 3 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 2 liburu dendak, 3 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 2 elektrotresna dendak, 7 altzari dendak, 7 kirol-dendak, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 1 lurrin-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Bellerive-sur-Allier udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 4 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Bellerive-sur-Allier udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 364 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1952ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Vichy-Ville », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]