Edukira joan

Plouagat

Plouagat
Frantziako udalerri delegatua
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Côtes-d'Armor
BarrutiGuingampeko barrutia
Kantonamenducanton of Plouagat
Izen ofizialaPlouagat
Posta kodea22170
Geografia
Koordenatuak48°32′12″N 2°59′56″W / 48.5367°N 2.9989°W / 48.5367; -2.9989
Mapa
Azalera31,98 km²
Altitudea68 m, 262 m eta 141 m
MugakideakBoqueho, Bringolo, Châtelaudren, Lanrodec, Plélo, Plouvara eta Saint-Jean-Kerdaniel
Demografia
Biztanleria2.886 (2018ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.047 (%51,6) (%48,4) 1.920 alt_right
Dentsitatea90 bizt/km²

Plouagat (bretainieraz Plagad) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 2.886 biztanle zituen 32 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Boqueho, Bringolo, Châtelaudren, Lanrodec, Plélo, Plouvara eta Saint-Jean-Kerdaniel.

Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.920 gizon, 2.047 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.71
1.04
 
90-94
 
2.69
1.04
 
85-89
 
2.69
3.65
 
80-84
 
4.35
3.12
 
75-79
 
4.35
4.90
 
70-74
 
4.84
6.20
 
65-69
 
6.99
5.68
 
60-64
 
5.32
6.20
 
55-59
 
4.84
5.21
 
50-54
 
5.13
6.04
 
45-49
 
4.89
8.65
 
40-44
 
7.18
4.95
 
35-39
 
6.40
7.29
 
30-34
 
7.87
4.64
 
25-29
 
4.15
3.91
 
20-24
 
3.86
3.70
 
15-19
 
4.20
8.75
 
10-14
 
5.72
8.18
 
5-9
 
7.67
6.88
 
0-4
 
5.18
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Châtelaudren-Plouagat udalerrian 3.851 biztanle zeuden eta 1.795 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,15 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 37,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

3.851biztanle
1.795elkarbizitza-unitate
2,15lagun elkarbizitza-unitateko
1.133familia
Udalerria
% 25
% 28
% 10
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.133 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (501). Guraso bakarreko 181 familietatik 160etan ama zen guraso bakarra. 542 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 256k seme-alaba bakarra zuten etxean, 241k bi, eta 95k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 451 bikoteetatik 50tan (% 11,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

501
451
181
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean542
Seme-alaba bat256
Bi seme-alaba241
Hiru seme-alaba75
Lau edo gehiago20

15 urte edo gehiago zituzten 3.207 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 33,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 71,2). 80 urte edo gehiagoko 313 biztanleetatik 215 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 98 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 10
25-39% 16
40-54% 15
55-64% 29
65-79% 29
80 +% 34
Bikotean bizi da
15-24% 18
25-39% 71
40-54% 71
55-64% 67
65-79% 68
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 20,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,0 izatezko bikotean eta % 7,9 PACS bidez lotuta). % 24,7 ezkongabeak ziren, % 8,6 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 39,4
Ezkongabea% 24,7
Izatezko bikotean% 13,0
Alarguna% 8,6
PACS bidez lotuta% 7,9
Dibortziatuta% 6,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,7), eskulangileak (% 22,3), erdi-mailako lanbideak (% 15,1), enplegatuak (% 14,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,7) Côtes-d'Armor departamenduko batez bestekoaren (% 39,4) azpitik dago. 30 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,7).[3]

Udalerria
% 15
% 14
% 22
% 33
Côtes-d'Armor
% 13
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.061 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.793 egoitza nagusi ziren, 69 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 199 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.725), eta apartamentuak gutxi ziren (334). Egoitza nagusietatik 1.179 beren jabearen bizilekuak ziren, 598 alokairuan zeuden, 77 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 16 doan lagata.[4]

2.061etxebizitza
1.793egoitza nagusi
1.725etxe
334apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.793
199
Egoitza nagusia (1.793)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (69)Hutsik (199)

Etxe mota

1.725
334
Etxea (1.725)Apartamentua (334)

Jabetza egoera

1.179
598
Jabeak (1.179)Alokairuan (598)HLM (77)Doan lagata (16)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (449).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik255
1919-1945174
1946-1970249
1971-1990449
1991-2005299
2006-2020345

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (913). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (756 etxebizitzatan). 1.401 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 884 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 767tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela24
2 gela156
3 gela318
4 gela382
5 gela edo gehiago913

Berogailu mota

401
193
756
429
Gas sarea (401)Fuel-olioa (193)Elektrizitatea (756)Gas botila (14)Bestelakoak (429)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.401aparkalekua
884ibilgailu 1
767ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.283 biztanleetatik 1.818 aktibo ziren (% 79,6), horietako 1.664 lanean (% 72,9) eta 154 langabezian (aktiboen % 8,5).

2.28315-64 urteko biztanle
% 79,6aktibo
% 72,9lanean
% 8,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,9
25-54 urte% 95,0
55-64 urte% 59,1
Gizonak% 82,2
Emakumeak% 77,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,7
BEPC, brebeta% 14,0
CAP-BEP% 11,2
Batxilergoa% 8,7
Goi-mailako +2% 5,4
Goi-mailako +3/4% 5,6
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

465 ez-aktibotik 181 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 38,9), 164 erretiraturik zeuden (% 35,3) eta 120 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,8).

Ez-aktiboak

% 39
% 35
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 9
% 8
% 27
% 24
% 30
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.690 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.664 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

1.690enplegu udalerrian
% 84,7soldatapeko
% 15,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.840 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.840 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.590 €
% 12,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]