Edukira joan

Plérin

Plérin
Plérin
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Côtes-d'Armor
BarrutiSaint-Brieuceko barrutia
AlkateaLoïc Barbot
Izen ofizialaPlérin
Jatorrizko izenaPlérin
Posta kodea22190
Geografia
Koordenatuak48°32′04″N 2°46′15″W / 48.5344°N 2.7708°W / 48.5344; -2.7708
Mapa
Azalera27,72 km²
Altitudea105 m, 0 m, 143 m eta 84 m
MugakideakSaint-Brieuc, Ploufragan, Trémuson eta Pordic
Demografia
Biztanleria14.425 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 7.617 (%52,4) (%47,6) 6.912 alt_right
Dentsitatea520 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakHerzogenrath, Wronki (en) Itzuli eta Cookstown
ville-plerin.fr

Plérin (bretainieraz Plerin) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 14.425 biztanle zituen 27,7 km²-ko azaleran. Bro Sant Brieg lurralde historikoan dago.

Saint-Brieuc hiriaren ipar-mendebaldera kokaturik dago, 4 kilometro eskasera. Itsasertzean dago eta hondartza eta Port du Légué kaiarengatik ezaguna da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Brieuc, Ploufragan, Trémuson eta Pordic.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00014.00016.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.912 gizon, 7.617 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.39
 
95+
 
0.51
0.45
 
90-94
 
1.29
1.84
 
85-89
 
3.24
3.30
 
80-84
 
3.85
4.47
 
75-79
 
6.03
6.61
 
70-74
 
7.93
7.42
 
65-69
 
7.29
7.96
 
60-64
 
7.88
6.67
 
55-59
 
6.71
7.12
 
50-54
 
7.58
6.64
 
45-49
 
6.81
5.77
 
40-44
 
5.80
5.22
 
35-39
 
5.03
4.48
 
30-34
 
4.49
4.22
 
25-29
 
3.33
4.59
 
20-24
 
2.93
6.73
 
15-19
 
4.99
7.03
 
10-14
 
5.87
4.63
 
5-9
 
4.98
4.46
 
0-4
 
3.48
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Plérin udalerrian 14.222 biztanle zeuden eta 7.170 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 1,98 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 40,0), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[3]

14.222biztanle
7.170elkarbizitza-unitate
1,98lagun elkarbizitza-unitateko
4.219familia
Udalerria
% 19
% 31
% 9
% 40
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 4.219 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (2.240). Guraso bakarreko 644 familietatik 497etan ama zen guraso bakarra. 2.471 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 806k seme-alaba bakarra zuten etxean, 674k bi, eta 269k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.335 bikoteetatik 164tan (% 12,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

2.240
1.335
644
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.471
Seme-alaba bat806
Bi seme-alaba674
Hiru seme-alaba224
Lau edo gehiago45

15 urte edo gehiago zituzten 12.369 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,1). 80 urte edo gehiagoko 1.133 biztanleetatik 1.050 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 83 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 9
25-39% 20
40-54% 16
55-64% 23
65-79% 30
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 63
40-54% 67
55-64% 70
65-79% 68
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 6,3 PACS bidez lotuta). % 24,6 ezkongabeak ziren, % 8,2 alargunak eta % 7,1 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 44,7
Ezkongabea% 24,6
Izatezko bikotean% 9,0
Alarguna% 8,2
Dibortziatuta% 7,1
PACS bidez lotuta% 6,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 40,7), erdi-mailako lanbideak (% 16,7), enplegatuak (% 12,9), goi-mailako langileak (% 11,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 40,7) Côtes-d'Armor departamenduko batez bestekoaren (% 39,4) gainetik dago. 40 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[3]

Udalerria
% 12
% 17
% 13
% 9
% 41
Côtes-d'Armor
% 13
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 8.182 etxebizitza zeuden. Horietatik 7.132 egoitza nagusi ziren, 631 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 418 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (6.277), eta apartamentuak gutxi ziren (1.888). Egoitza nagusietatik 4.806 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.253 alokairuan zeuden, 670 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 73 doan lagata.[4]

8.182etxebizitza
7.132egoitza nagusi
6.277etxe
1.888apartamentu

Etxebizitza multzoa

7.132
Egoitza nagusia (7.132)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (631)Hutsik (418)

Etxe mota

6.277
1.888
Etxea (6.277)Apartamentua (1.888)

Jabetza egoera

4.806
2.253
670
Jabeak (4.806)Alokairuan (2.253)HLM (670)Doan lagata (73)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.026).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik475
1919-1945421
1946-19701.247
1971-19902.026
1991-20051.336
2006-20201.543

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (3.425). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.991 etxebizitzatan). 5.899 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.669 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.884tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela92
2 gela838
3 gela1.231
4 gela1.547
5 gela edo gehiago3.425

Berogailu mota

1.977
953
2.991
1.127
Gas sarea (1.977)Fuel-olioa (953)Elektrizitatea (2.991)Gas botila (85)Bestelakoak (1.127)

Aparkalekua eta ibilgailuak

5.899aparkalekua
3.669ibilgailu 1
2.884ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 8.305 biztanleetatik 6.344 aktibo ziren (% 76,4), horietako 5.729 lanean (% 69,0) eta 615 langabezian (aktiboen % 9,7).

8.30515-64 urteko biztanle
% 76,4aktibo
% 69,0lanean
% 9,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,6
25-54 urte% 93,7
55-64 urte% 58,3
Gizonak% 77,9
Emakumeak% 74,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,4
BEPC, brebeta% 19,5
CAP-BEP% 12,7
Batxilergoa% 13,1
Goi-mailako +2% 8,6
Goi-mailako +3/4% 4,7
Goi-mailako +5% 3,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.961 ez-aktibotik 702 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,8), 746 erretiraturik zeuden (% 38,0) eta 513 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,2).

Ez-aktiboak

% 36
% 38
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 10
% 21
% 30
% 23
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 9.462 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 5.729 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

9.462enplegu udalerrian
% 88,2soldatapeko
% 11,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.670 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.670 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.590 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]