Edukira joan

Cépie

Cépie
Cépie
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Aude
BarrutiLimouxeko barrutia
KantonamenduLimoux kantonamendua
Izen ofizialaCépie
Jatorrizko izenaCépie
Posta kodea11300
Geografia
Koordenatuak43°06′17″N 2°14′41″E / 43.1047°N 2.2447°E / 43.1047; 2.2447
Mapa
Azalera6,61 km²
Altitudea146 m, 364 m eta 218 m
MugakideakMontclar, Pieusse, Pomas eta Saint-Martin-de-Villereglan
Demografia
Biztanleria598 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 286 (%47,6) (%52,4) 315 alt_right
Dentsitatea90 bizt/km²

Cépie ( frantsesez eta ofizialki: Cépie) Okzitaniako udalerria da. Administratiboki Aude departamenduko Frantziako udalerria da, Languedoc-Rousillon eskualdean. Azken erroldaren arabera 598 biztanle zituen 6,61 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montclar, Pieusse, Pomas eta Saint-Martin-de-Villereglan.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,7 °C-koa da, 1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 685 mm-koa da, urtarrilean 9,8 euri-egun eta uztailean 4,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Limoux udalerrian dago, 7,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 666 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,4 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea2003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 315 gizon, 286 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
1.59
 
85-89
 
0.00
1.59
 
80-84
 
3.50
7.62
 
75-79
 
8.74
9.52
 
70-74
 
1.75
12.70
 
65-69
 
15.38
14.29
 
60-64
 
8.74
3.17
 
55-59
 
12.59
7.94
 
50-54
 
5.24
3.17
 
45-49
 
6.99
4.76
 
40-44
 
9.09
6.35
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
3.50
6.35
 
25-29
 
3.50
1.59
 
20-24
 
5.24
6.35
 
15-19
 
5.24
3.17
 
10-14
 
5.24
8.25
 
5-9
 
1.75
1.59
 
0-4
 
3.50
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cépie udalerrian 598 biztanle zeuden eta 268 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,23 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 36,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 25,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

598biztanle
268elkarbizitza-unitate
2,23lagun elkarbizitza-unitateko
200familia
Udalerria
% 26
% 37
% 25
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 200 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (99). Guraso bakarreko 25 familietatik 20etan ama zen guraso bakarra. 114 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 65k seme-alaba bakarra zuten etxean, 15k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[8]

99
75
25
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean114
Seme-alaba bat65
Bi seme-alaba15
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 518 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 25,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 74,4).[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 12
40-54% 9
55-64% 17
65-79% 22
80 +% 26
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 73
40-54% 74
55-64% 74
65-79% 74
80 +% 67

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 48,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,8 izatezko bikotean eta % 5,8 PACS bidez lotuta). % 23,7 ezkongabeak ziren, % 5,6 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 48,8
Ezkongabea% 23,7
Izatezko bikotean% 9,8
Dibortziatuta% 6,4
PACS bidez lotuta% 5,8
Alarguna% 5,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 44,0), enplegatuak (% 22,4), erdi-mailako lanbideak (% 11,2), eskulangileak (% 9,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 44,0) Aude departamenduko batez bestekoaren (% 37,3) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[8]

Udalerria
% 11
% 22
% 9
% 44
Aude
% 14
% 16
% 12
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 313 etxebizitza zeuden. Horietatik 272 egoitza nagusi ziren, 18 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 23 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (300), eta apartamentuak gutxi ziren (12). Egoitza nagusietatik 185 beren jabearen bizilekuak ziren, 78 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[9]

313etxebizitza
272egoitza nagusi
300etxe
12apartamentu

Etxebizitza multzoa

272
Egoitza nagusia (272)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (18)Hutsik (23)

Etxe mota

300
Etxea (300)Apartamentua (12)

Jabetza egoera

185
78
Jabeak (185)Alokairuan (78)HLM (1)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (75).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik41
1919-194518
1946-197025
1971-199075
1991-200547
2006-202056

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (134). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (167 etxebizitzatan). 221 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 122 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 139tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela8
3 gela25
4 gela102
5 gela edo gehiago134

Berogailu mota

167
73
Gas sarea (1)Fuel-olioa (21)Elektrizitatea (167)Gas botila (9)Bestelakoak (73)

Aparkalekua eta ibilgailuak

221aparkalekua
122ibilgailu 1
139ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 351 biztanleetatik 280 aktibo ziren (% 79,8), horietako 252 lanean (% 71,8) eta 27 langabezian (aktiboen % 9,6).

35115-64 urteko biztanle
% 79,8aktibo
% 71,8lanean
% 9,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,4
25-54 urte% 97,0
55-64 urte% 63,2
Gizonak% 84,6
Emakumeak% 74,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,0
BEPC, brebeta% 7,7
CAP-BEP% 5,9
Batxilergoa% 10,3
Goi-mailako +2% 11,5
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 7,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

71 ez-aktibotik 29 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,8), 29 erretiraturik zeuden (% 40,8) eta 13 bestelako ez-aktibo ziren (% 18,3).

Ez-aktiboak

% 41
% 41
% 18
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 10
% 21
% 35
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 112 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 252 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

112enplegu udalerrian
% 66,1soldatapeko
% 33,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.530 eurokoa zen.

23.530 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.060 €
  1. Estazioko erregistroak 1945ko apirilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Limoux », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.