Edukira joan

Davejean

Davejean
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Aude
BarrutiCarcassonneko barrutia
Kantonamenducanton of Mouthoumet
Izen ofizialaDavejean
Posta kodea11330
Geografia
Koordenatuak42°57′35″N 2°36′23″E / 42.9597°N 2.6064°E / 42.9597; 2.6064
Mapa
Azalera13,36 km²
Altitudea354 m, 603 m eta 452 m
MugakideakDernacueillette, Félines-Termenès, Laroque-de-Fa, Maisons eta Palairac
Demografia
Biztanleria163 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 76 (%48,4) (%51,6) 81 alt_right
Dentsitatea12 bizt/km²
ccrlcm.fr

Davejean (okzitanieraz Davejan, frantsesez eta ofizialki: Davejean) Okzitaniako udalerria da. Administratiboki Aude departamenduko Frantziako udalerria da, Languedoc-Rousillon eskualdean. Azken erroldaren arabera 163 biztanle zituen 13,36 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dernacueillette, Félines-Termenès, Laroque-de-Fa, Maisons eta Palairac.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,3 °C-koa da, 1,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 829 mm-koa da, urtarrilean 8,5 euri-egun eta uztailean 4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Mouthoumet udalerrian dago, 6,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 837,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,2 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 8an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea1001502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 81 gizon, 76 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
6.17
 
80-84
 
6.58
6.17
 
75-79
 
6.58
11.11
 
70-74
 
6.58
17.28
 
65-69
 
6.58
6.17
 
60-64
 
0.00
6.17
 
55-59
 
11.84
11.11
 
50-54
 
0.00
17.28
 
45-49
 
0.00
6.17
 
40-44
 
11.84
0.00
 
35-39
 
0.00
6.17
 
30-34
 
6.58
0.00
 
25-29
 
6.58
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
6.58
0.00
 
10-14
 
18.42
0.00
 
5-9
 
11.84
6.17
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Davejean udalerrian 161 biztanle zeuden eta 80 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,01 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 35 kide bakarrekoak ziren, 15 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 20 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

161biztanle
80elkarbizitza-unitate
2,01lagun elkarbizitza-unitateko
45familia
20Bikotea seme-alabekin
15Bikotea seme-alabarik gabe etxean
10Guraso bakarrekoak
35Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 45 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (20). Guraso bakarreko 10 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 25 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

15
20
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 133 etxebizitza zeuden. Horietatik 80 egoitza nagusi ziren, 52 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (126), eta apartamentuak gutxi ziren (6). Egoitza nagusietatik 61 beren jabearen bizilekuak ziren, 15 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[9]

133etxebizitza
80egoitza nagusi
126etxe
6apartamentu

Etxebizitza multzoa

80
52
Egoitza nagusia (80)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (52)Hutsik (1)

Etxe mota

126
Etxea (126)Apartamentua (6)

Jabetza egoera

61
15
Jabeak (61)Alokairuan (15)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik35
1919-19455
1946-19708
1971-199016
1991-200511
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (37). 53 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 33 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 49 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 24tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela4
3 gela15
4 gela23
5 gela edo gehiago37

Berogailu mota

22
53
Fuel-olioa (3)Elektrizitatea (22)Gas botila (2)Bestelakoak (53)

Aparkalekua eta ibilgailuak

33aparkalekua
49ibilgailu 1
24ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 90 biztanleetatik 66 aktibo ziren (% 73,3), horietako 54 lanean (% 60,0) eta 12 langabezian (aktiboen % 18,2).

9015-64 urteko biztanle
% 73,3aktibo
% 60,0lanean
% 18,2langabezia-tasa

24 ez-aktibotik 7 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,2), 8 erretiraturik zeuden (% 33,3) eta 9 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,5).

Ez-aktiboak

% 29
% 33
% 38
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 24 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 54 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

24enplegu udalerrian
% 29,2soldatapeko
% 70,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 16.360 eurokoa zen.

16.360 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.060 €
  1. Estazioko erregistroak 1989ko urriaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Mouthoumet », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.