Edukira joan

Clohars-Carnoët

Clohars-Carnoët
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Finistère
BarrutiQuimpereko barrutia
AlkateaJacques Juloux (en) Itzuli
Izen ofizialaClohars-Carnoët
Posta kodea29360
HerriburuaClohars-Carnoët (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak47°47′45″N 3°35′09″W / 47.7958°N 3.5858°W / 47.7958; -3.5858
Mapa
Azalera34,83 km²
Altitudea0 m, 66 m eta 44 m
MugakideakGuidel, Moëlan-sur-Mer eta Quimperlé
Demografia
Biztanleria4.708 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.428 (%51,7) (%48,3) 2.272 alt_right
Dentsitatea135 bizt/km²
clohars-carnoet.fr

Clohars-Carnoët/Kloar-Karnoed Bretainiako kostaldean dagoen udalerria da, Finistere/Penn-ar-Bed departamenduan dagoena.

3.867 biztanle zituen 1999an.

Bizkaiko golkoan kokaturik, arrantza portu garrantzitsua dauka.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Guidel, Moëlan-sur-Mer eta Quimperlé.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 11,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1021 mm-koa da, urtarrilean 14,7 euri-egun eta uztailean 7,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Quéven udalerrian dago, 11,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 943,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,8 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,1 °C-koa da, 1963ko urtarrilaren 20an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (17,6 °C) eta hotzena otsaila (7,1 °C). Urteko prezipitazioa 1034 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (130 mm) eta lehorrena ekaina (53 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,22 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,3 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,2 °C) eta hotzena 1963 (10,2 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Clohars-Carnoët)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.2 7.1 8.6 10.4 13.4 16.1 17.6 17.5 15.5 13.0 9.9 7.8 12.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 122 96 73 73 68 53 56 60 68 109 128 130 1034
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,7+0,6+0,9+0,9+1,2+1,1+0,7+0,7+0,3+0,3+0,6+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,3 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.272 gizon, 2.428 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.62
0.92
 
90-94
 
1.89
2.24
 
85-89
 
4.00
3.57
 
80-84
 
4.20
4.05
 
75-79
 
4.86
7.88
 
70-74
 
8.86
10.12
 
65-69
 
10.30
9.42
 
60-64
 
8.86
6.95
 
55-59
 
6.71
6.25
 
50-54
 
6.51
7.31
 
45-49
 
7.45
5.33
 
40-44
 
5.77
5.59
 
35-39
 
4.16
3.57
 
30-34
 
5.81
1.80
 
25-29
 
2.31
2.64
 
20-24
 
1.24
4.84
 
15-19
 
4.32
8.10
 
10-14
 
6.59
4.80
 
5-9
 
2.68
4.62
 
0-4
 
2.88
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Clohars-Carnoët udalerrian 4.708 biztanle zeuden eta 2.331 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,02 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

4.708biztanle
2.331elkarbizitza-unitate
2,02lagun elkarbizitza-unitateko
1.466familia
Udalerria
% 19
% 35
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.466 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (825). Guraso bakarreko 188 familietatik 158etan ama zen guraso bakarra. 926 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 228k seme-alaba bakarra zuten etxean, 229k bi, eta 83k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 453 bikoteetatik 29tan (% 6,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

825
453
188
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean926
Seme-alaba bat228
Bi seme-alaba229
Hiru seme-alaba64
Lau edo gehiago19

15 urte edo gehiago zituzten 4.031 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 49,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 74,7).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 11
40-54% 13
55-64% 21
65-79% 26
80 +% 49
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 71
40-54% 72
55-64% 75
65-79% 73
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 50,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,6 izatezko bikotean eta % 7,9 PACS bidez lotuta). % 18,4 ezkongabeak ziren, % 9,1 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 50,3
Ezkongabea% 18,4
Alarguna% 9,1
PACS bidez lotuta% 7,9
Izatezko bikotean% 7,6
Dibortziatuta% 6,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 45,6), erdi-mailako lanbideak (% 15,5), enplegatuak (% 10,3), eskulangileak (% 9,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 45,6) Finistère departamenduko batez bestekoaren (% 35,9) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[9]

Udalerria
% 9
% 15
% 10
% 10
% 46
Finistère
% 10
% 15
% 14
% 14
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.370 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.333 egoitza nagusi ziren, 1.734 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 303 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.721), eta apartamentuak gutxi ziren (622). Egoitza nagusietatik 1.879 beren jabearen bizilekuak ziren, 408 alokairuan zeuden, 143 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 45 doan lagata.[10]

4.370etxebizitza
2.333egoitza nagusi
3.721etxe
622apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.333
1.734
Egoitza nagusia (2.333)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.734)Hutsik (303)

Etxe mota

3.721
622
Etxea (3.721)Apartamentua (622)

Jabetza egoera

1.879
408
Jabeak (1.879)Alokairuan (408)HLM (143)Doan lagata (45)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (622).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik213
1919-1945171
1946-1970275
1971-1990622
1991-2005527
2006-2020524

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.409). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.071 etxebizitzatan). 2.037 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.052 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.101tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela40
2 gela144
3 gela253
4 gela487
5 gela edo gehiago1.409

Berogailu mota

477
1.071
586
Gas sarea (61)Fuel-olioa (477)Elektrizitatea (1.071)Gas botila (137)Bestelakoak (586)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.037aparkalekua
1.052ibilgailu 1
1.101ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.487 biztanleetatik 1.831 aktibo ziren (% 73,6), horietako 1.633 lanean (% 65,7) eta 198 langabezian (aktiboen % 10,8).

2.48715-64 urteko biztanle
% 73,6aktibo
% 65,7lanean
% 10,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 36,7
25-54 urte% 94,7
55-64 urte% 50,0
Gizonak% 74,0
Emakumeak% 73,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,9
BEPC, brebeta% 14,1
CAP-BEP% 10,9
Batxilergoa% 9,9
Goi-mailako +2% 14,5
Goi-mailako +3/4% 5,5
Goi-mailako +5% 8,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

656 ez-aktibotik 176 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 26,8), 328 erretiraturik zeuden (% 50,0) eta 152 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,2).

Ez-aktiboak

% 27
% 50
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 13
% 17
% 31
% 20
% 17
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 900 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.633 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

900enplegu udalerrian
% 69,8soldatapeko
% 30,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.430 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.430 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.210 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,4
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1952ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lorient-Lann Bihoue », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]