Edukira joan

Plouvien

Plouvien
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Finistère
AlkateaChristian Calvez (en) Itzuli
Izen ofizialaPlouvien
Posta kodea29860
Geografia
Koordenatuak48°31′46″N 4°27′10″W / 48.5294°N 4.4528°W / 48.5294; -4.4528
Mapa
Azalera33,7 km²
Altitudea0 m, 89 m eta 54 m
MugakideakBourg-Blanc, Coat-Méal, Kernilis, Lannilis, Loc-Brévalaire, Plabennec, Plouguerneau eta Tréglonou
Demografia
Biztanleria3.968 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.859 (%47,3) (%52,7) 2.073 alt_right
Dentsitatea118 bizt/km²
plouvien.fr

Plouvien (bretainieraz Plovien) Bretainiako Finistère departamenduko udalerri bat da. Azken erroldaren arabera 3.968 biztanle zituen 33,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bourg-Blanc, Coat-Méal, Kernilis, Lannilis, Loc-Brévalaire, Plabennec, Plouguerneau eta Tréglonou.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 9,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1068 mm-koa da, urtarrilean 16,5 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Ploudaniel udalerrian dago, 9,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1146,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,6 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,4 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 1an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,7 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena abuztua da (16,6 °C) eta hotzena otsaila (7,4 °C). Urteko prezipitazioa 981 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (126 mm) eta lehorrena uztaila (53 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,23 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,0 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,7 °C) eta hotzena 1963 (9,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Plouvien)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.5 7.4 8.5 9.8 12.5 14.9 16.6 16.6 15.0 12.8 10.1 8.2 11.7
Pilatutako prezipitazioa (mm) 112 95 68 70 63 53 53 59 59 104 118 126 981
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,0 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,9+0,8+0,9+0,9+0,9+0,7+0,4+0,5+0,2+0,4+0,9+0,5
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,0 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea1500200025003000350040001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.073 gizon, 1.859 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.27
0.24
 
90-94
 
1.24
0.24
 
85-89
 
1.51
2.03
 
80-84
 
1.24
2.27
 
75-79
 
5.97
2.94
 
70-74
 
3.01
4.49
 
65-69
 
3.82
5.93
 
60-64
 
5.59
9.02
 
55-59
 
7.15
8.83
 
50-54
 
10.22
4.00
 
45-49
 
6.19
5.50
 
40-44
 
4.90
8.88
 
35-39
 
8.12
6.56
 
30-34
 
6.94
5.84
 
25-29
 
3.87
6.13
 
20-24
 
3.98
6.90
 
15-19
 
5.76
6.75
 
10-14
 
7.21
5.89
 
5-9
 
7.91
7.57
 
0-4
 
5.11
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Plouvien udalerrian 3.968 biztanle zeuden eta 1.649 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,41 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 36,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

3.968biztanle
1.649elkarbizitza-unitate
2,41lagun elkarbizitza-unitateko
1.157familia
Udalerria
% 36
% 27
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.157 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (597). Guraso bakarreko 118 familietatik 69etan ama zen guraso bakarra. 496 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 252k seme-alaba bakarra zuten etxean, 321k bi, eta 87k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 597 bikoteetatik 91tan (% 15,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

442
597
118
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean496
Seme-alaba bat252
Bi seme-alaba321
Hiru seme-alaba61
Lau edo gehiago26

15 urte edo gehiago zituzten 3.170 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 58,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 80,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 11
40-54% 12
55-64% 17
65-79% 26
80 +% 58
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 78
40-54% 81
55-64% 79
65-79% 72
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 22,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,3 izatezko bikotean eta % 12,2 PACS bidez lotuta). % 22,9 ezkongabeak ziren, % 5,6 alargunak eta % 4,4 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 44,6
Ezkongabea% 22,9
PACS bidez lotuta% 12,2
Izatezko bikotean% 10,3
Alarguna% 5,6
Dibortziatuta% 4,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 26,3), erdi-mailako lanbideak (% 22,1), enplegatuak (% 17,6), eskulangileak (% 17,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 26,3) Finistère departamenduko batez bestekoaren (% 35,9) azpitik dago. 29 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,8).[9]

Udalerria
% 8
% 22
% 18
% 17
% 26
Finistère
% 10
% 15
% 14
% 14
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.773 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.654 egoitza nagusi ziren, 39 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 80 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.667), eta apartamentuak gutxi ziren (105). Egoitza nagusietatik 1.337 beren jabearen bizilekuak ziren, 307 alokairuan zeuden, 53 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 11 doan lagata.[10]

1.773etxebizitza
1.654egoitza nagusi
1.667etxe
105apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.654
Egoitza nagusia (1.654)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (39)Hutsik (80)

Etxe mota

1.667
Etxea (1.667)Apartamentua (105)

Jabetza egoera

1.337
307
Jabeak (1.337)Alokairuan (307)HLM (53)Doan lagata (11)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (488).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik122
1919-1945106
1946-1970192
1971-1990488
1991-2005385
2006-2020263

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.144). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (703 etxebizitzatan). 1.464 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 614 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 970tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela7
2 gela64
3 gela159
4 gela281
5 gela edo gehiago1.144

Berogailu mota

291
191
703
426
Gas sarea (291)Fuel-olioa (191)Elektrizitatea (703)Gas botila (42)Bestelakoak (426)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.464aparkalekua
614ibilgailu 1
970ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.588 biztanleetatik 2.115 aktibo ziren (% 81,7), horietako 1.992 lanean (% 77,0) eta 123 langabezian (aktiboen % 5,8).

2.58815-64 urteko biztanle
% 81,7aktibo
% 77,0lanean
% 5,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,7
25-54 urte% 95,6
55-64 urte% 65,1
Gizonak% 82,5
Emakumeak% 80,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 12,7
BEPC, brebeta% 20,6
CAP-BEP% 6,9
Batxilergoa% 6,1
Goi-mailako +2% 3,4
Goi-mailako +3/4% 2,9
Goi-mailako +5% 4,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

473 ez-aktibotik 201 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,5), 169 erretiraturik zeuden (% 35,7) eta 102 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,6).

Ez-aktiboak

% 42
% 36
% 22
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 13
% 34
% 27
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 871 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.992 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

871enplegu udalerrian
% 82,4soldatapeko
% 17,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.870 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.870 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.210 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,4
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1982ko apirilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Ploudaniel-Inra », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]