Edukira joan

Gouesnou

Gouesnou
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Finistère
BarrutiBresteko barrutia
AlkateaStéphane Roudaut (en) Itzuli
Izen ofizialaGouesnou
Posta kodea29850
Geografia
Koordenatuak48°27′13″N 4°27′52″W / 48.4536°N 4.4644°W / 48.4536; -4.4644
Mapa
Azalera12,08 km²
Altitudea90 m, 58 m, 103 m eta 85 m
MugakideakPlabennec, Bourg-Blanc, Brest eta Guipavas
Demografia
Biztanleria6.501 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.249 (%50,8) (%49,2) 3.145 alt_right
Dentsitatea538 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakAberhonddu, Reichstett eta Bossofala (en) Itzuli
gouesnou.bzh

Gouesnou (bretainieraz Gouenoù) Bretainiako Finistère departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 6.501 biztanle zituen 12,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Plabennec, Bourg-Blanc, Brest eta Guipavas.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da, 9,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1131 mm-koa da, urtarrilean 16,6 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Guipavas udalerrian dago, 5,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1229,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,3 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14 °C-koa da, 1947ko urtarrilaren 28an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,6 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (16,9 °C) eta hotzena otsaila (7,1 °C). Urteko prezipitazioa 1117 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (143 mm) eta lehorrena ekaina (61 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,24 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,9 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,8 °C) eta hotzena 1963 (9,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Gouesnou)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.2 7.1 8.4 9.8 12.7 15.3 16.9 16.9 15.1 12.6 9.8 7.8 11.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 129 109 78 81 70 61 61 65 71 116 133 143 1117
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,9 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,9+0,8+0,9+0,9+1,0+0,9+0,6+0,7+0,3+0,4+0,8+0,4
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,9 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.145 gizon, 3.249 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.31
0.48
 
90-94
 
0.92
1.43
 
85-89
 
2.92
1.91
 
80-84
 
3.05
3.02
 
75-79
 
2.46
5.85
 
70-74
 
6.74
7.76
 
65-69
 
7.20
7.28
 
60-64
 
7.36
7.92
 
55-59
 
7.51
7.76
 
50-54
 
7.05
5.69
 
45-49
 
5.66
6.33
 
40-44
 
6.12
5.53
 
35-39
 
5.36
5.85
 
30-34
 
6.12
6.01
 
25-29
 
4.43
4.42
 
20-24
 
4.43
5.53
 
15-19
 
5.20
5.53
 
10-14
 
5.20
5.53
 
5-9
 
7.51
6.17
 
0-4
 
4.43
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Gouesnou udalerrian 6.406 biztanle zeuden eta 2.818 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

6.406biztanle
2.818elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
1.979familia
Udalerria
% 28
% 35
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.979 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (977). Guraso bakarreko 203 familietatik 147etan ama zen guraso bakarra. 1.078 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 358k seme-alaba bakarra zuten etxean, 425k bi, eta 118k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 799 bikoteetatik 85tan (% 10,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

977
799
203
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.078
Seme-alaba bat358
Bi seme-alaba425
Hiru seme-alaba99
Lau edo gehiago19

15 urte edo gehiago zituzten 5.357 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 34,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,1). 80 urte edo gehiagoko 375 biztanleetatik 318 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 57 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 12
40-54% 10
55-64% 18
65-79% 22
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 75
40-54% 79
55-64% 79
65-79% 75
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,9 izatezko bikotean eta % 9,5 PACS bidez lotuta). % 21,8 ezkongabeak ziren, % 6,4 alargunak eta % 4,9 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,4
Ezkongabea% 21,8
PACS bidez lotuta% 9,5
Izatezko bikotean% 7,9
Alarguna% 6,4
Dibortziatuta% 4,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,0), erdi-mailako lanbideak (% 17,6), enplegatuak (% 14,9), goi-mailako langileak (% 13,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,0) Finistère departamenduko batez bestekoaren (% 35,9) azpitik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,5).[9]

Udalerria
% 14
% 18
% 15
% 11
% 33
Finistère
% 10
% 15
% 14
% 14
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.973 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.823 egoitza nagusi ziren, 24 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 126 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.469), eta apartamentuak gutxi ziren (503). Egoitza nagusietatik 2.130 beren jabearen bizilekuak ziren, 679 alokairuan zeuden, 313 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 14 doan lagata.[10]

2.973etxebizitza
2.823egoitza nagusi
2.469etxe
503apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.823
Egoitza nagusia (2.823)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (24)Hutsik (126)

Etxe mota

2.469
503
Etxea (2.469)Apartamentua (503)

Jabetza egoera

2.130
679
313
Jabeak (2.130)Alokairuan (679)HLM (313)Doan lagata (14)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.072).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik46
1919-194562
1946-1970398
1971-19901.072
1991-2005646
2006-2020549

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.910). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.201 etxebizitzatan). 2.362 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.155 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.467tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela25
2 gela201
3 gela263
4 gela424
5 gela edo gehiago1.910

Berogailu mota

1.201
307
980
312
Gas sarea (1.201)Fuel-olioa (307)Elektrizitatea (980)Gas botila (24)Bestelakoak (312)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.362aparkalekua
1.155ibilgailu 1
1.467ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.905 biztanleetatik 2.905 aktibo ziren (% 74,4), horietako 2.723 lanean (% 69,7) eta 182 langabezian (aktiboen % 6,3).

3.90515-64 urteko biztanle
% 74,4aktibo
% 69,7lanean
% 6,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 37,1
25-54 urte% 94,0
55-64 urte% 56,6
Gizonak% 75,6
Emakumeak% 73,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 10,0
BEPC, brebeta% 6,6
CAP-BEP% 9,3
Batxilergoa% 9,2
Goi-mailako +2% 3,8
Goi-mailako +3/4% 3,3
Goi-mailako +5% 4,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.000 ez-aktibotik 394 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,4), 374 erretiraturik zeuden (% 37,4) eta 233 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,3).

Ez-aktiboak

% 39
% 37
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 21
% 31
% 27
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.959 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.723 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

3.959enplegu udalerrian
% 90,0soldatapeko
% 10,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.020 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

29.020 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.210 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,4
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1945ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,6 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Brest-Guipavas », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]