Edukira joan

Concarneau

Concarneau
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Finistère
AlkateaAndré Fidelin (en) Itzuli
Izen ofizialaConcarneau
Posta kodea29900
HerriburuaConcarneau (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak47°52′31″N 3°55′08″W / 47.8753°N 3.9189°W / 47.8753; -3.9189
Mapa
Azalera41,08 km²
Altitudea6 m, 0 m, 106 m eta 54 m
MugakideakSaint-Yvi, La Forêt-Fouesnant, Melgven eta Trégunc
Demografia
Biztanleria20.845 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 10.998 (%53,3) (%46,7) 9.630 alt_right
Dentsitatea507 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1959ko otsailaren 22a
Hiri senidetuakBielefeld eta Penzance
concarneau.fr…

Concarneau (bretainieraz: Konk-Kerne) Bretainiako kostaldeko udalerri bat da, Finistere/Penn-ar-Bed departamenduan. Bro Kernev lurralde historikoko bigarren hiria da.

Azken erroldaren arabera 20.845 biztanle zituen 41,1 km²-ko azaleran. Herri harresitua eta itsasportu garrantzitsuagatik ezaguna da.

Concarneau izenak bi atal ditu; Conc ("badia") eta Carneau ("Cornouaille"). Horrela beraz, "Cornouailleko badia" esan nahi du.

Concarneau Erdi Aroan sortu zen, badian dagoen uharte batean, gaur egun La Ville close (herri harresitua) dagoena. Uharte hau itsasaldien menpe dago, itsabeheran kontinentearekin lotzen baita. Toki estrategikoa eta babestua izanik garapen handia izan zuen eta Erdi Arotik hona guarnizio militarra izan da bertan. Vauban planari esker harresiak gotortu egin zituzten 1680 eta 1694 artean.

Industria Iraultzarekin batera hiria handitu egin zen eta uhartetik atera eta badiaren ertzak populatu ziren. Itsasportu garrantzitsua izanik XIX mendean kontserba lantegiak sortu ziren, sardina eta hegaluzetan espezializatu zirenak. 1900 urterako 30 kontserba lantegi baziren, hiriak zituen 7000 biztanletatik 2000 enplegatzen zutenak. XIX mendean turismoa ere iritsi zen, hasiera batean margolarien eskutik.

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 11.562 biztanleetatik 8.520 aktibo ziren (% 73,7), horietako 7.430 lanean (% 64,3) eta 1.090 langabezian (aktiboen % 12,8).

11.56215-64 urteko biztanle
% 73,7aktibo
% 64,3lanean
% 12,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,7
25-54 urte% 91,0
55-64 urte% 53,7
Gizonak% 75,9
Emakumeak% 71,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,8
BEPC, brebeta% 24,0
CAP-BEP% 16,8
Batxilergoa% 14,2
Goi-mailako +2% 7,6
Goi-mailako +3/4% 6,9
Goi-mailako +5% 8,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

3.042 ez-aktibotik 873 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 28,7), 1.185 erretiraturik zeuden (% 39,0) eta 984 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,3).

Ez-aktiboak

% 29
% 39
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 1]

% 18
% 25
% 28
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 9.695 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 7.430 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 2]

9.695enplegu udalerrian
% 86,4soldatapeko
% 13,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.780 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.780 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.210 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,4

Bizkaiko golkoan kokaturik, arrantza portu garrantzitsua dauka, Frantziako hirugarren garrantzitsuena Boulogne-sur-Mer eta Lorient/An Oriantekoen ondoren. Are gehiago, hegaluzearen harrapaketari dagokionez, kairik inportanteena da. 1925ean eraiki zuten.

Urtero abuztuan, Fête des Filets Bleus jaialdia ("Sare urdinen jaia") ospatzen da. Izena Concarneauko sare tradizional urdinek ematen diote. Hiri turistikoa izanik, kultura bretoi eta zeltiarra zabaltzea du helburu.

Hizkuntzari dagokionez, Lehen Hezkuntzako haurren % 2,16k hezkuntza elebiduna jasotzen du, frantsesez eta bretoieraz.

Hiritar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Yvi, La Forêt-Fouesnant, Melgven eta Trégunc.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da, 10,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 981 mm-koa da, urtarrilean 15,2 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Trégunc udalerrian dago, 5,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 853,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,5 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -6,4 °C-koa da, 2018ko otsailaren 28an lortua[oh 3][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,3 °C-koa da.[oh 4] Hilabeterik beroena uztaila da (17,9 °C) eta hotzena otsaila (7,3 °C). Urteko prezipitazioa 1018 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (128 mm) eta lehorrena ekaina (52 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,23 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,6 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,4 °C) eta hotzena 1963 (10,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Concarneau)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.4 7.3 8.9 10.6 13.7 16.4 17.9 17.8 15.8 13.2 10.2 8.1 12.3
Pilatutako prezipitazioa (mm) 120 95 72 72 67 52 55 59 67 107 126 128 1018
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,7+0,6+0,9+0,9+1,2+1,1+0,7+0,7+0,3+0,3+0,6+0,2
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,6 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.00021.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.630 gizon, 10.998 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.23
 
95+
 
0.62
0.78
 
90-94
 
2.19
2.23
 
85-89
 
4.26
3.83
 
80-84
 
4.68
5.66
 
75-79
 
7.35
7.76
 
70-74
 
9.08
9.24
 
65-69
 
8.29
8.35
 
60-64
 
8.17
7.23
 
55-59
 
7.91
7.98
 
50-54
 
6.38
6.18
 
45-49
 
5.78
5.18
 
40-44
 
5.20
5.51
 
35-39
 
4.27
4.05
 
30-34
 
3.62
4.18
 
25-29
 
3.59
3.51
 
20-24
 
3.06
5.85
 
15-19
 
4.16
4.53
 
10-14
 
4.62
3.86
 
5-9
 
3.97
3.86
 
0-4
 
2.79
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Concarneau udalerrian 20.427 biztanle zeuden eta 11.275 elkarbizitza unitate[oh 5], hau da, 1,81 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 48,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

20.427biztanle
11.275elkarbizitza-unitate
1,81lagun elkarbizitza-unitateko
5.717familia
Udalerria
% 15
% 27
% 8
% 48
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 5.717 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (3.078). Guraso bakarreko 946 familietatik 763etan ama zen guraso bakarra. 3.440 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.150k seme-alaba bakarra zuten etxean, 873k bi, eta 255k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.694 bikoteetatik 212tan (% 12,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

3.078
1.694
946
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean3.440
Seme-alaba bat1.150
Bi seme-alaba873
Hiru seme-alaba216
Lau edo gehiago39

15 urte edo gehiago zituzten 18.366 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 54,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 63,0). 80 urte edo gehiagoko 2.072 biztanleetatik 1.848 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 224 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 10
25-39% 24
40-54% 23
55-64% 35
65-79% 34
80 +% 54
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 58
40-54% 63
55-64% 59
65-79% 62
80 +% 35

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,2 izatezko bikotean eta % 5,3 PACS bidez lotuta). % 26,7 ezkongabeak ziren, % 10,8 alargunak eta % 9,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,8
Ezkongabea% 26,7
Alarguna% 10,8
Dibortziatuta% 9,2
Izatezko bikotean% 8,2
PACS bidez lotuta% 5,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 44,6), enplegatuak (% 14,5), erdi-mailako lanbideak (% 12,2), eskulangileak (% 11,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 44,6) Finistère departamenduko batez bestekoaren (% 35,9) gainetik dago. 31 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,3).[9]

Udalerria
% 8
% 12
% 14
% 12
% 45
Finistère
% 10
% 15
% 14
% 14
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 14.439 etxebizitza zeuden. Horietatik 11.283 egoitza nagusi ziren, 2.123 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.033 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (8.371), eta apartamentuak gutxi ziren (5.922). Egoitza nagusietatik 6.842 beren jabearen bizilekuak ziren, 4.298 alokairuan zeuden, 2.085 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 143 doan lagata.[10]

14.439etxebizitza
11.283egoitza nagusi
8.371etxe
5.922apartamentu

Etxebizitza multzoa

11.283
2.123
Egoitza nagusia (11.283)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (2.123)Hutsik (1.033)

Etxe mota

8.371
5.922
Etxea (8.371)Apartamentua (5.922)

Jabetza egoera

6.842
4.298
2.085
Jabeak (6.842)Alokairuan (4.298)HLM (2.085)Doan lagata (143)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (3.428).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik503
1919-1945579
1946-19702.844
1971-19903.428
1991-20051.684
2006-20202.027

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (4.709). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (5.232 etxebizitzatan). 7.290 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 6.055 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 3.475tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela423
2 gela1.372
3 gela2.348
4 gela2.431
5 gela edo gehiago4.709

Berogailu mota

5.232
962
3.668
1.346
Gas sarea (5.232)Fuel-olioa (962)Elektrizitatea (3.668)Gas botila (75)Bestelakoak (1.346)

Aparkalekua eta ibilgailuak

7.290aparkalekua
6.055ibilgailu 1
3.475ibilgailu 2+
  1. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  2. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.
  3. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  4. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,1 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  5. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Tregunc », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]